John Bolton: “Erdoğan ve ailesi Halkbank’ı rüşvet fonu olarak kullanıyor”

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı ve yazdığı kitap nedeniyle şu anki en büyük başağrısı John Bolton, Halkbank ve Erdoğan ailesi ile ilgili şok açıklamalarda bulundu.

ABC Televizyonu’ndan Martha Raddatz’ın kitabı ile ilgili sorularını yanıtlayan Bolton, ABD’De İran ambargosunu delmekle yargılanan Halkbank’la ilgili şunları söyledi:

Erdoğan’ın aslında istediği Halkbank üzerindeki baskıyı hafifletecek bir anlaşmanın sağlanmasıydı. Halkbank, İran yaptırımlarıyla ilgili ABD’nin yasalarını ihlal etti… Halkbank’ın New York Güney Bölgesi Savcılığı tarafından herhangi bir Amerikan bankasından daha katı bir muameleye tabi tutulduğunu düşünmüyorum.

Bir keresinde Başkan, Erdoğan’a ‘New York’taki savcılar (Eski ABD Başkanı Barack) Obama’nın adamları, kendi adamlarımı içeri sokana kadar bekle, sonra bu işi hallederiz’ dedi. Adalet Bakanlığı kökenli birisi olarak, daha önce hiçbir başkanın böyle bir şey söylediğini duymadığımı düşündüm.

Buna karşın, Adalet Bakanı William Barr Halkbank’ın “hak ettiği şekilde” yargılanmasını sağladı. Çünkü Türkler hiçbir makul anlaşmaya yanaşmadı. Sonunda da işler olması gerektiği gibi oldu. Ancak bu durum şimdilik geçerli. İşlerin başka türlü gitmesine çok yaklaşılmıştı. Bu çok rahatsız edici bir durumdu.

Trump’ın yaklaşımının yargıya müdahale olduğunu düşünüyorum.

..Ve gelelim Erdoğan ve ailesiyle ilgili olarak söylediklerine…

Bolton yine Halkbank davasından yola çıkarak şöyle konuştu:

ABD başkanlarının yasaların uygulanması alanında geniş yetkileri var ve yasaların “dürüst bir şekilde uygulanmasını” da Adalet Bakanı üzerinden yapması gerekiyor.

Ancak yasaların dürüst bir şekilde uygulanması, bu uygulamanın siyasi amaçlar taşımaması anlamına geliyor. Ve Halkbank’ı bir rüşvet fonu gibi kullanan Erdoğan ve ailesine, ileride Trump’ın ya da ülkenin başka türlü bir muamele görmesi karşılığında verilen umut beni çok ama çok rahatsız etti.

SÖYLEŞİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN.

Ne olmuştu?

Halkbank hakkında, ABD’nin nükleer faaliyetleri nedeniyle İran’a uyguladığı yaptırımları deldiği gerekçesiyle ABD’de soruşturma açılmıştı. ABD Adalet Bakanlığı, Ekim 2019’da Halkbank hakkında bir iddianame hazırlayarak dava sürecini başlattı. New York Güney Bölge Savcılığı, Halkbank’ın İran’a yasa dışı yollardan 20 milyar aktarmakla suçlanıyor.

İran yaptırımlarının delinmesi ile ilgili olarak daha önce de ABD’de eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla yargılanmış ve 32 ay hapis cezasına çarptırılmış, Atilla, tutuklu geçirdiği sürenin düşürülmesiyle Temmuz 2019’da serbest bırakılmıştı. Görülen o davada, Halkbank’a kurumsal olarak herhangi bir suçlama yöneltilmemişti.

Halkbank, kendisine yöneltilen iddiaların tamamını reddediyor. ABD’deki yargı süreci ise halen devam ediyor.

Bolton kim?

BD’de Cumhuriyetçi Parti’yi destekleyen, muhafazakar kesimin dış politika konusundaki en önemli isimlerinden biri olan Bolton, Nisan 2018 ile Eylül 2019 arasında Trump yönetiminde Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevinde bulundu.

Cumhuriyetçi başkanlar döneminde önemli görevlerde bulunan Bolton, geçmişte ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ve Adalet Bakan Yardımcılığı pozisyonlarında da görev yapmıştı.

Kitaptan birkaç alıntı

Bolton, kitabında Erdoğan’ın radikal İslamcı olduğunu ve Türkiye’yi Atatürk’ün kurduğu laik devletten İslamcı bir yapılanmaya götürdüğünü söylüyor.

Bolton kitabında Erdoğan’ın İtalya’nın faşist lideri Mussoloni gibi konuştuğunu belirtiyor ve Rahip Brunson’ın serbest bırakılmasında ABD’nin yaptığı ekonomik zorlamayı da anlatıyor.

Bolton kitapta Erdoğan ve ailesinin Halkbank’ı kişisel işleri için kullandıklarını, Damat Berat Albayrak’ın da sırf bu işleri organize etmesi için Maliye Bakanlığı’na getirildiğini söylüyor.

John Bolton, Recep Tayyip Erdoğan’ın servetinin nasıl arttığına da işaret ediyor. Erdoğan’ın FETÖ ile bir dönem kol kola olduğunu sonra da “tamamen duygusal” nedenlerle bu ortaklığı bitirdiğini de kaydediyor.

Evet John Bolton’un 570 sayfalık kitabında Erdoğan en fazla yer verilen yabancı liderlerin arasında…

…Ve hakkında öyle şeyler yazılmış ki….

Yorumlayın

Your email address will not be published.