Siber casusluk şoku: Araplar, Mehmet Şimşek’in iPhone’unu…

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuzgun adı verilen operasyon ve de Karma adlı bir program aracılığıyla 2016-2017 yılları arasında Türkiye dahil birçok ülkeye yönelik siber casusluk faaliyetinde bulunmuş.

Reuters’ın ortaya çıkardığı casusluk faaliyete kapsamında BAE, Türkiye’de o dönemin ekonomiden sorumlu bakanı Mehmet Şimşek’in iPhone’unu “hack”lamış (Yalnızca Mehmet Şimşek mi?).

Mehmet Şimşek, devlet ricalinden tek iPhone kullanan isim değildi

BAE’de oluşturulan ve de aralarında ABD istihbaratından emekli bazı isimlerin de bulunduğu bir ekip tarafından kullanıldığı bildirilen Karma ile Türkiye’nin yanı sıra birçok bölge ülkesi de hedef alınmış.

Telefonu “hack”lananlar arasında Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Nobel Barış ödüllü Yemenli insan hakları aktivisti Tevekkül Karman ve Müslüman Kardeşler hareketinden isimlerin de olduğu kaydedildi.

Erdoğan da Katar Emiri gibi iPhone kullananlar listesinde

Burada bir parantez açmak şart.

15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminde BAE’nin de parmağı olduğu yolunda (darbecilere para transferleri vb.) Türkiye’nin elinde epey güçlü istihbari bilgiler var. Ayrıca BAE, açık seçik olarak halen Türkiye düşmanlığı politikasını sürdürüyor.

Dolayısıyla, Kuzgun Operasyonu’nun ve Karma ile girişilen “hack”lamaların özellikle darbe dönemini içine alan bir döneme rastlaması manidar.

Ha bu arada şunu da hatırlatalım. Karma programı, yalnızca iPhone’ları “hack”layabiliyor, Android bazlı telefonlarda işlemiyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.