İşte o karanlık Pelikancılar

/

Pelikan adı ilk kez Ahmet Davutoğlu’nun 2016 yılında Başbakanlık’tan azli sırasında duyuldu.

Son olarak da OdaTV’ye yapılan “MİT personelini deşifre ettiniz” iddiasıyla yapılan operasyonun arkasındaki yapı olduğu ortaya çıktı.

Peki kimlerden oluşuyor bu Pelikan?

Pelikancılar, Boğaziçi Küresel İlişkiler İletişim Merkezi (Bosphorus Global) adlı bir düşünce üreten kuruluşun bazı üyelerinden oluşuyor.

Bu kuruluşa AKP’li cumhurun başkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Erdoğan Pelikancılarla

Pelikancılar, AKP’li cumhurun başkanı Tayyip Erdoğan’dan güya bağımsız olarak ama ona yakın bazı isimlerle irtibatlı bir şekilde kendilerine güç vehmediyorlar ve birtakım operasyonlar gerçekleştiriyorlar (Birkaç ay önce Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ü hedef tahtasına koymuşlardı).

Pelikancılar operasyonlarını daha çok medya (özellikle Sabah, ATV, A Haber) ve de sosyal medya aracılığıyla (Tayyibancı trollerin ve troliçelerin Pelikancılar tarafından yönlendirildiği ve yönetildiği biliniyor) gerçekleştiriyorlar.

Pelikancılar’ın “FETÖ Gerçekleri”, “yekvücut.com”,  “Doğrusu Ne?”, “Times Of Turkey”, “Fact Checking Turkey”, “Shame Cronicles” adlı Türkçe ve İngilizce (İçerikler çok zayıf) İnternet siteleri de bulunuyor.

İlginç bir detay da şu: Soros’un Türkiye’deki en önemli isimlerinden biri olan Can Paker de Pelikancılar’a büyük destek sağlıyor.

Pelikancıları oluşturan isimlerden bazıları şunlar (tüm bağlantılar için bkz. yukarıdaki tablo):

Hilal Kaplan, Süheyb Öğüt (Hilal Kaplan’ın Eşi), Fatih Tezcan, Rasim Ozan Kütahyalı, Kurtuluş Tayiz, Melih Altınok, Cemil Barlas, Cem Küçük (Şu an Çekya Büyükelçisi olan Reza Zarrab’ın yakın dostu Egemen Bağış’ın da Pelikancılar’dan olduğu biliniyor).

Bu isimlerden çoğu bir dönem FETÖ’ye övgüler düzüp, Gülen’i eleştirenlere ateş püskürüyordu.

Ha bir de bu yapılanmayı koruma ve kollama görevinin Damat Berat Albayrak’ta olduğunu da belirtelim.

Yorumlayın

Your email address will not be published.