İşte Maduro’nun 900 milyon Dolarlık altın gönderdiği o Türk firması

/

Firmanın adı, Sardes Kıymetli Madenler Anonim Şirketi. Sermayesi, 5 milyon TL… Yönetim Kurulu’nda Serdar Saraç (?), Fikri Çağlar ve Yakup Şahin görev yapıyor.

İstanbul Yenibosna Kuyumcukent adresli firma, 2017 yılının son aylarında Venezuela Merkez Bankası ile altın ticareti yapmak üzere bir anlaşma imzalıyor (Tabii ki Erdoğan ve saz arkadaşlarının desteğiyle).

Bu anlaşma ile önce Borsa İstanbul’a kayıt oluyor ve ardından 2018 Ocak ayından başlayarak Venezuela’nın 900 milyon Dolarlık (24 Ton) altınını Türkiye’ye getiriyor.

Serdar Saraç

Uluslararası ticaret uzmanlarına göre 5 milyon sermayeli bir şirketin bu denli kapsamlı bir transfer yapıp altınları getirmesi, bir yerlerden destek alınmadıkça hemen hemen imkansız…

Peki bu altınlar ne oluyor?

İşlenmesi için Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Ahmet Ahlatçı’nın (Milli Piyango’yu almak isteyen iş insanı) Çorum’daki altın rafinerisine gönderilmek isteniyor.

Öyle ki, Maduro’nun yakınındaki isimlerden Tareck El Aissami 16 Ocak 2019 tarihinde Çorum’a kadar gidip, Ahmet Ahlatçı ile görüşüyor.

Tareck El Aissami sağdan birinci, Ahmet Ahlatçı sağdan ikinci

ABD’nin geçen kasımdan bu yana Venezuela’dan altın ticaretine yaptırım uygulaması ve bu konuda Türkiye’yi sert bir dille uyarması üzerine Ahmet Ahlatçı bu işlerden elini eteğini çekiyor.

Erdoğanlar ve Ahlatçılar

Bundan sonra altınların akıbeti Venezuela’ya ödemelerin tam olarak yapılıp yapılmadığı gibi konular sisler arasında kalıyor.

Buna karşın, bazı yollarla Venezuela’dan Türkiye’ye altın ticareti bir şekilde devam ediyor.

Ha, bu işten asıl kimlerin nemalandığı bazı nedenlerden dolayı açık edilmese de Kuyumcukent koridorlarında çok iyi biliniyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.