CIA, AKP’nin yüzde 50 oy alacağını biliyordu


Bilindiği üzre Türkiye’deki seçim sonuçları konusunda yerli araştırma şirketleri çuvalladı. Öyle ki, AKP’nin bu denli başarılı olacağı parti kurmayları tarafından bile öngörülmüyordu. Oysa, seçim öncesinde Washington’da, AKP’nin yüzde 50 civarı oy alacağı ve bu bağlamda bundan sonra atılacak adımlar tartışılıyordu.

İşte  detaylar:

Evet, seçimlerden birkaç gün önce, CIA ile George Washington Üniversitesi’nin ortaklığında “İstihbarat Mesleği ve Ahlakı” (Ethos and Profession of Intelligence) konulu bir konferans düzenlendi. Amerikan istihbarat çarkının en önemli aktörleri bu konferanstaydı; Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, CIA Başkanı John Brennan, CIA Başkan Yardımcısı David Cohen, Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) yetkilisi Mike Rogers, Savunma İstihbarat Ajansı (DIA) Direktör Yardımcısı Doug Wise ve diğerleri…

27 Ekim tarihinde yapılan bu konferansta, Türkiye’deki seçimler de gündeme geldi ve CIA tarafından yaptırılan, AKP’nin yüzde 50 oy alacağının öngörüldüğü araştırma sonucu tartışıldı (Belirlenmiş oturumlar dışında). ABD’nin istihbarat beyinleri, AKP’nin yüzde 50 oy alması ihtimaliyle neler yapılabileceğini ilişkin görüşlerini yönetime aktarma kararı aldılar.

..Ve bilindiği üzre Beyaz Saray’ın AKP’yi seçim zaferi için tebrik ettiği, buna karşın özellikle medyaya baskılar konusunda uyarıda bulunduğu haberi servis edildi.

Özellikle Türkiye’deki araştırma şirketlerinin dikkatlerine…

Yorumlayın

Your email address will not be published.