Hayat kadınıydı. Şimdi IŞİD’in tecavüz ağını yönetiyor

/

Terör örgütü IŞİD’in Suriye’nin Rakka kentinde oluşturduğu kadın tugayı El Hansa’nın “emire”lerinden biri, aslen Türkiye vatandaşı oldu iddia edilen eski bir hayat kadını çıktı. Umm Fatima olarak bilinen kadın, IŞİD’li teröristlerin kadın ihtiyacının giderilmesine yönelik olarak oluşturulan ağın da yöneticisi. Umm Fatima, IŞİD’in esir alıp Rakka’ya getirdiği kadınların “hizmet” eğtimlerinden de sorumlu. IŞİD, 2014 yılında özellikle yabancı ülkelerden gelip sözde cihat savaşına katılan kadınlardan El Hansa Tugayını oluşturmuştu. El Hansa üyesi kadınların birinci görevi, yurt dışında yaşayan kadınların terör örgütüne kazandırılmasına yönelik çalışma yapmaktı.

isidkadinlar1
isidkadinlar4

IŞİD, El Hansa üyelerine yaptıkları işe göre 800–1250 Dolar arasında bir ücret ödüyor. Sıradan kadınların aksine El Hansa üyeleri araç kullanabiliyor ve silah taşıyabiliyorlar. Yani El Hansa üyesi bir kadın IŞİD’in başkenti olarak nitelendirilen Rakka’da paşalar gibi yaşıyor. Fakaaaat, El Hansa’ya girmek öyle kolay da değil. IŞİD’in egemen gücü erkeklerin gözüne girmek en önemli kıstas tabii ki.

Gelelim Umm Fatima’ya. İlk görev yerinin Rakka’nın banliyösü niteliğindeki Tabka (Burada Suriye’nin bir hava üssü bulunuyordu) olduğu biliniyor. Umm Fatima, burada gösterdiği performans ile göz doldurup Rakka merkeze alınmış.

Peki gösterdiği performansın içeriği ne?

Tabii ki, terör örgütü IŞİD’li teröristlerin kadın ihtiyacının giderilmesi. Umm Fatima, Tabka’da özellikle Irak’ta esir edilip Suriye’ye getirilen Yezidi kadınların “hizmet” için hazırlanmasından sorumluymuş. Bilindiği gibi binlerce Yezidi kadın esir edilip IŞİD’li teröristlerin tecavüzüne uğramış, bazıları da Müslüman yapılıp evlendirilmişti.

isidkadinlar2
isidkadinlar3

IŞİD’in Türkçe yayın organı Konstantiniyye’nin son sayısında Yezidi kadınlara yönelik yapılanların itirafı niteliğinde şu satırlar yer alıyor:

İslam devletinin, şeytana tapan yezidilerle savaşını bile kürt katliamı ve kürtlere yönelik yapılan bir savaş olarak niteleyip tebaalarını bu anlamda kışkırtmayı da becerdiler. Halbuki islam devletinin cihad safında yezidilerden iman edip yer alan erkek mücahitleri ve esir alınıp daha sonra iman edip islam devleti mücahidleriyle evlenen yüzlerce yezidi kadını vardır.

Evlilik deyince…

IŞİD’in Rakka’da evlilik için bir merkezi var. Teröristler bu merkeze başvurup, nasıl bir kadın istediklerini belirtiyorlar. Eldeki kadın stoğuna bakılıyor ve uygun olanlar “evlilik” adı altında teröristlere veriliyor. Evlenen kadının evlendiği erkek ile ilgili bildiği tek şey ise yalnızca nereli olduğu. Bunun dışında hiçbir bilgi evlenen kadına verilmiyor. Özetle bu merkez “evlilik” görünümlü bir tür randevu evi olarak çalışıyor (Batı basınında çıkan “IŞİD’in Randevu evini El hansa üyesi bir İngiliz kadın yönetiyor” haberinin çıkışı da bu merkez nedeniyle).

Umm Fatima, gösterdiği üstün performansın ardından bu merkezi de kapsayan bir ağın yöneticisi oldu. Umm Fatima’nın IŞİD’in üst düzey yönetimi ile çok yakın ilişkileri olduğu biliniyor. Bu nedenle El Hansa içindeki “cadı oyunları”ndan pek etkilenmiyor.

isidkadinlar9

Ha bu arada..

Umm Fatima’nın sık sık Urfa, Gaziantep, Kahramanmaraş ve hatta İstanbul’da arz-ı endam ettiği de gelen haberler arasında.

Türkiye’den başka kimler düştü bu Umm Fatima’nın ağına acaba?

NOT: Yazıdaki ilk fotoğraftaki kadın Umm Fatima değildir. Fotoğraf temsili olarak kullanılmıştır.

Yorumlayın

Your email address will not be published.