AKP’de ve dahi Erdoğan’da Fetömetre korkusu

TSK’da, Yargı’da, Emniyet’te, iş dünyasında FETÖ’cüler bir bir tespit edildi, siyasette ise konuyla ilgili “tık” yok henüz.

Aslında siyasette FETÖ’cülerin ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalar yok değil.

Örneğin, Deniz Kuvvetleri’ndeki kripto FETÖ’cülerin tespit edilmesine yönelik olarak Tümamiral Cihat Yaycı’nın FETÖMETRE’sinden esinlenilerek MİT ve Genelkurmay’ın işbirliği ile hazırlanan bir sistem var.

Fakaat, her nedense özellikle AKP’de bu sistem uygulanırsa “yandı gülüm keten helva” diyenlerin sayısı epey çok.

Bu sistemin uygulanmaması için Erdoğan’ı etkilemeye yönelik yoğun bir çaba harcanıyor.

FETÖ ile sözde macadele ettiğini söyleyen Erdoğan’ın da bu konuda eli kolu biraz bağlı görünüyor.

Neden mi?

Çünkü, “Ya en yakını diye bildiği isimlerden bazıları” bu sistem tarafından FETÖ’cü olarak ortaya çıkarılırsa…

Erdoğan, özellikle de yerel seçim sürecinde, söz konusu FETÖMETRE’nin işletilmesini istemiyor.

Edindiğimiz bilgilere göre, resmi olmasa da, deneme amaçlı olarak söz konusu sistem siyasetçiler baz alınarak uygulanmış.

Sonuç, AKP açısından epey olumsuz…

Hal böyleyken bir de bu sistemin resmi olarak uygulandığını düşünün.

Sizce, Erdoğan ve AKP, FETÖMETRE’nin şu aşamada uygulanmasını ister mi?

Yoksa, o sistemi oluşturanlara “rafa kaldırın” talimatı mı verilir?

FETÖMETRE

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, DKK Personel Başkanı olduktan sonra orduya sızmaya çalışan FETÖ başta olmak üzere diğer illegal örgütlerle mücadele için özel bir ekip oluşturuldu.

Tümamiral Cihat Yaycı’nın FETÖMETRE’si

Bu kapsamda mücadelenin hukuki zeminde merkezi olarak yürütülmesini sağlamak amacıyla Personel Başkanlığı bünyesinde Adli Takip İnceleme ve İdari İşlem Şubesi (ATİİİŞ) kuruldu. Bu birimde görev yapacak ekip, Balyoz ve İzmir Casusluk kumpas davaları mağduru askerler ile daha önce Yaycı’nın yakından tanıdığı her sınıftan subay ve astsubaylardan oluşturuldu.

FETÖ metre analizi yapılacak kişi için komutanlıktan elde edilen veriler ile 16 bakanlık ve 25 kamu kurumundan gelen bilgiler, yazılımı Türk mühendislerce yapılan “karar destek programına” yüklenerek, ortaya çıkan sonuçlar uzmanlarca analiz edilmeye başlandı. Uygulama için ilk önce 29 ana kriter belirlendi ve sistem, darbe girişiminde yer aldığı somut delilerle tespit edilen isimler için kullanıldı.

FETÖ metreye girilen verilerin sonucunda birbirini tanımadıklarını iddia eden darbe sanıklarının birçok ortak noktası da tespit edildi. Çoğu kurmay olan bu subayların yüksek lisans ya da doktora tez danışmanlarının FETÖ’den yargılanmaları, askeri lise sınavında aynı sorulara doğru ve yanlış cevap vermeleri, aynı ortaokul mezunu olmaları, göreve atandıktan

sonra birçoğunun personel temin merkezleri ile ölçme ve değerlendirme görevlisi olmak istemeleri gibi ortak özelliklerinin tespit edilmesi üzerine FETÖ metre sistemi daha da geliştirildi.

FETÖMETRE’nin ilk sonuçları

Böylece FETÖ metre için ana kriter 70’e, alt kriter sayısı ise 249’a çıkarıldı. “Kurunun yanında yaşın yanmasına izin verilmeyecek” anlayışı üzerine sistemi yeniden ele alan FETÖ metre uzmanlarınca, ana kriterlerden “Bank Asya” için 21, FETÖ mensubu olduğu belirlenen üst düzey subayların sicil amirliğini yaptığı askerler için 7, FETÖ’ye ait kurumlarda yakınları çalışan askerler için 8, askeri lise için 12, okulu bitirme derecesi için ise 5 alt kriter oluşturularak hata payı en aza indirildi.

..Ve sonuçta, Deniz Kuvvetleri’nde kripto FETÖ’cüler bir bir ortaya çıkarıldı ve hâlâ da çıkarılmaya devam ediyor.

FETÖ’cü olduğu ortaya çıkıp da bir şekilde ortadan toz olan üst rütbeli hainler ise Twitter üzerinden, Deniz Kuvvetleri’nin gerçek askeri kendileriymiş gibi mağdur edebiyatına devam ediyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.