Flaş! Münbiç’teki patlamada oklar PYD-YPG-PKK’yı ve de Mossad’ı gösteriyor

Her ne kadar 19 kişinin öldüğü o saldırının sorumluğunu terör örgütü IŞİD üstlense de, CIA ve hatta hatta Rus istihbaratı bunun doğru olmadığı görüşünde.

Patlamanın hemen arkasından Münbiç’e giden ve olay yerinde incelemelerde bulunan FBI’dan özel bir ekip de, patlamayı IŞİD’in gerçekleştirme ihtimalinin çok zayıf olduğunu üstleriyle paylaştı.

Öyleyse bu patlamanın sorumlusu kim?

Edindiğimiz bilgilere göre, patlamanın gerçekleştiği yerel saatle 14:00’dan iki saat önce, Münbiç’teki PYD-YPG-PKK karargahından ABD’lilere “Çok büyük bir olayla ilgili istihbarat var” görüşelim diye bir mesaj gönderildi.

Patlamanın gerçekleştiği restoran

Bu çağrıya Münbiç’teki ABD komutanlığı (çok güveniyorlar ya teröristlere) “tamam” yanıtını verdi. Ardından da, istihbaratçılardan, bir çevirmenden ve de onları koruyacak askerlerden oluşan ekibe, patlamanın gerçekleştiği buluşma yeri olan restorana gitmeleri talimatı verilir (Yani öyle söylendiği üzre devriye görevi falan yok).

…Ve ABD’li ekibin o restoranda PYD-YPG-PKK’lılarla buluşmalarından kısa süre içinde patlama gerçekleşir.

Sonuçta, istihbaratçılar ve çevirmen dahil ABD’den 5, PYD-YPG-PKK’lılardan 2, restoran ve çevresinde bulunun 12 sivil olmak üzere toplam 19 kişi hayatını kaybeder.

Patlamada hayatını kaybeden ABD’liler. Üçü de istihbaratçı

…Ve PYD-YPG-PKK’lılar patlamanın üzerinden daha 5 dakika geçmeden, sosyal medya üzerinden Türkiye’ye yönelik kara propaganda faaliyetine girişirler.

Öyle ki, Polat Alemdar’ın (Necati Şaşmaz) resminin bulunduğu bir kimliğin olay yerinde bulunduğu, bu nedenle patlamanın sorumlusunun Türkiye olduğu yalanına bile sarılırlar.

PKK’lı Teröristlere göre Polat Alemdar’ın (Necati Şaşmaz) patlama sonrasında kimliği bulunmuş

Tabii bu yalana batıda ve de İran’da çokları inanır. İran’ın resmi ajansı bile bu yönde bir haber yapar.

Bunların hemen ardından da IŞİD’in saldırıyı üstlendiği duyurulur.

JÖNTÜRK’e bilgi veren istihbarat kaynakları, detayların IŞİD’i işaret etmediği, aksine bunun bölgedeki güçlü istihbarat örgütlerinden birinin işi olduğu görüşündeler.

Bu kaynaklardan birine göre, ABD ile birlikte PYD-YPG-PKK ile çok yakın ilişkide olan Mossad’ın saldırının gerçekleşmesindeki sorumluluğu ihtimali, hiç azımsanmayacak denli güçlü bir olasılık.

Çünkü, İsrail istihbaratının, ABD’nin Suriye’den çekilmesini önlemek için bazı faaliyetlerde bulunabileceğine yönelik istihbari bilgiler hem ABD hem de Rus istihbarat servislerine patlama öncesinde ulaşmış.

Mossad’ın yine ABD’nin Suriye’den çekilmesini istemeyen PYD-YPG-PKK’lı teröristlerden en söz konusu görüşmeye ilişkin bilgileri alıp harekete geçtiğine ya da işi birlikte kotardıklarına ilişkin ihtimallerin düşük olmadığı da gelen haberler arasında.

Bu arada, patlamanın intihar saldırısı mı olduğu yoksa patlayıcıların önceden restorana yerleştirilip yerleştirilmediği konularında da bir belirsizlik hakim.

Rusya istihbaratına yakın İnternet sitelerinde, patlamayı IŞİD’in açıkladığının tersine bir kadının gerçekleştirdiği yolunda haberler var.

Ayrıca, patlamadan hemen sonra güvenlik kameraları tarafından kaydedilen görüntülerdeki şu kişinin, saldırının faillerinden biri olabileceği de belirtiliyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.