Adem ve Havva’nın kemikleri Suriye’de nasıl kayboldu?

3 dakikalık okuma

Suriye’de malum karmaşa olmasaydı insanlık belki de kutsal kitaplarda bahsedilen ilk ataları Adem ve Havva’nın iskeletlerini görmüş olacaktı. Evet, Suriye’deki iç savaştan önce Halep yakınlarındaki bir mezarda ABD ve Rus bilim insanları Adem ve Havva’ya ait olduğunu savladıkları birbirine sarılmış bir erkek ve kadın iskeleti buldular.

Sözkonusu keşif, bilim dünyasında büyük yankı uyandırırken kamuoyuna açıklaması bir süre ertelendi. Bunda da iskeletlerin kesin olarak Adem ve Havva’ya ait olduklarının belirlenmesi için yapılan DNA çalışması etkili oldu.

Bilim insanları daha önce Rus bilim adamı Prof. Ernst Muldashev’in yine Suriye’de bulduğu ve Adem ve Havva’nın çocukları Habil’e ait olduğu belirtilen iskeletle karşılaştırma yapmak istemişlerdi. Süreç zarfında iskeletler koruma altına alındı, ancak Suriye’de olaylar başlayınca korunmaları imkânsız hale geldi ve ardından da inanılmaz bir biçimde ortadan kayboldular.

İşin en ilginç tarafı ise, iskeletlerin bulunduğu yerdeki tanımlanamayan ayak izleriydi. 

Evet, iskeletlerin muhafaza edildiği yere giren kişi veya kişiler Havva’ya ait olduğu belirtilen sol bacak kemiklerine bütün olarak dokunmamışlar ve de yukarıdaki fotoğrafta görülen ayak izlerini bırakmışlardı.

Olayın duyulmasının ardından yapılan yorumlardan en ilgi çekici olanlarından biri de ayak izlerinin Şeytan’a ait olabileceği yönünde.

Öte yandan iskeletlerin gerçekten Adem ve Havva’ya ait olup olmadığı konusunda da bilim dünyasında yoğun bir tartışma yaşanıyor. Kazıya katılan bilim insanları, iskeletlerin Rus Prof. Ernst Muldashev’in bulduğu Habil’in kemikleri ile DNA olarak  örtüştüğünü belirtirken, bazı bilim insanları Adem ve Havva’nın kemiklerinin bulunmasının imkânsız olduğu görüşündeler.

İskeletler konusunda geniş çaplı bir incelemenin ise Suriye’deki kritik durum nedeniyle yapılamadığı bildiriliyor.

Havva’ya ait olduğu söylenen sol bacak kemiklerinin akibetinin ne olduğu konusunda da sağlıklı haber alınamıyor.

Bizden aktarması…

İnanıp inanması da size kalmış.

2 Comments

    • Bu konuda rivayet muhtelif ve haberlerin çoğu da tabloid sınıfı; aşağıdaki iki fotoğrafta görüleceği üzre Weekly World News, o Limasol kökenli fotoğrafları ta 1992 yılında haber yapmış.
      wwn1
      wwn2

Yorumlayın

Your email address will not be published.