Adem ve Havva’nın kemikleri Suriye’de nasıl kayboldu?

Suriye’de malum karmaşa olmasaydı insanlık belki de kutsal kitaplarda bahsedilen ilk ataları Adem ve Havva’nın iskeletlerini görmüş olacaktı. Evet, Suriye’deki iç savaştan önce Halep yakınlarındaki bir mezarda ABD ve Rus bilim insanları Adem ve Havva’ya ait olduğunu savladıkları birbirine sarılmış bir erkek ve kadın iskeleti buldular.

Sözkonusu keşif, bilim dünyasında büyük yankı uyandırırken kamuoyuna açıklaması bir süre ertelendi. Bunda da iskeletlerin kesin olarak Adem ve Havva’ya ait olduklarının belirlenmesi için yapılan DNA çalışması etkili oldu.

Bilim insanları daha önce Rus bilim adamı Prof. Ernst Muldashev’in yine Suriye’de bulduğu ve Adem ve Havva’nın çocukları Habil’e ait olduğu belirtilen iskeletle karşılaştırma yapmak istemişlerdi. Süreç zarfında iskeletler koruma altına alındı, ancak Suriye’de olaylar başlayınca korunmaları imkânsız hale geldi ve ardından da inanılmaz bir biçimde ortadan kayboldular.

İşin en ilginç tarafı ise, iskeletlerin bulunduğu yerdeki tanımlanamayan ayak izleriydi. 

İskeletler Halep’te bulundu

Öte yandan iskeletlerin gerçekten Adem ve Havva’ya ait olup olmadığı konusunda da bilim dünyasında yoğun bir tartışma yaşanıyor. Kazıya katılan bilim insanları, iskeletlerin Rus Prof. Ernst Muldashev’in bulduğu Habil’in kemikleri ile DNA olarak  örtüştüğünü belirtirken, bazı bilim insanları Adem ve Havva’nın kemiklerinin bulunmasının imkânsız olduğu görüşündeler.

İskeletler konusunda geniş çaplı bir incelemenin ise Suriye’deki kritik durum nedeniyle yapılamadığı bildiriliyor.

Havva’ya ait olduğu söylenen sol bacak kemiklerinin akibetinin ne olduğu konusunda da sağlıklı haber alınamıyor.

Bizden aktarması…

İnanıp inanması da size kalmış.

Yorumlayın

Your email address will not be published.