Utanmadı, casusluk yaptı! Netanyahu’dan S. Arabistan, BAE ve Bahreyn’e kazık

ABD’nin liderliğinde (Pence, Pompeo, Kushner oradaydılar) Polonya’da 13-14 Şubat tarihlerinde 60 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen Ortadoğu odaklı Varşova Barış ve Güvenlik Konferansı’nda casusluk şoku.

Katılımcılardan biri olan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Konferansın kapalı bölümlerinden birinde Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) temsilcilerinin İran ile ilgili olarak sarf ettikleri sözleri kaydedip, yayınlattı.

İşte o casusluk videosu:

Oturumda Bahreyn Dışişleri Bakanı Khalid Al Khalifa, Ortadoğu’da en büyük tehlikenin İran olduğunu belirterek şunları söylüyordu: Hepimiz, Filistin-İsrail anlaşmazlığını konuşarak büyüdük. Fakat şimdi öyle bir tehdit var ki, bu durumu gölgede bırakıyor. Tahdidin adı İran…”

BAE Dışişleri Bakanı da, İsrail’in Suriye’deki aktivitelerini, “Herkesin kendisini savunma hakkı var” diyerek desteklediğini ortaya koyuyordu.

Suudi Arabistan Devlet Bakanı Adel al-Jubeir ise, İran’ın İsrail-Filistin barışının önündeki en büyük engel olduğunu, Hamas ve İslami Cihad’a verdiği destekle, Filistin Lideri Mahmut Abbas’ı çok zor durumda bıraktığını ifade ediyordu.

Evet, oturuma katılmayan ancak videoda salonda olduğu görülen Netanyahu, bu konuşmaları kaydedip, yayınlattı.

Netanyahu’ya ilk tepki 9 Nisan’da yapılacak seçimlerde en büyük rakiplerinden biri olarak gösterilen Tzipi Livi’den geldi. Livi, gizli ve özel bir toplantının kaydedilip yayınlanmasını sert bir dille eleştirdi.

Konferansın sonuç bildirgesinde ABD ve İsrail’in tüm çabalarına karşın, İran’a yönelik en küçük bir kınama bile yer almadı.

Toplantıya Türkiye katılmamıştı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.