Türk müydü İngiliz miydi? Aklı karışık casus George Blake öldü

Soğuk savaş döneminin en ünlü çift taraflı ajanlarından George Blake, Moskova’da 98 yaşında öldü.

Blake, 1922 yılında Hollanda’da doğdu. Babası Türkiye’deki Sefarat yahudilerinden Albert Behar (Onun babası da Kapalıçarşı’da halı tüccarıydı), Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı’ya ihanet edip İngilizlerin yanında savaşmış ve savaş sonrasında Hollanda’ya yerleşmişti.

Annesi Catherine Hollandalı protestandı . George, annesinin etkisiyle bir hristiyan olarak yetiştirildi (Babası Yahudi olduğunu saklıyordu).

Babasını 14 yaşında kaybeden George Behar, Mısır’daki kuzenlerinin (Anne tarafından) yanına gönderildi. George’un komünizmle ilk tanışmasının Mısır’daki kuzenleri aracılığıyla olduğu bilinir.

Behar soyadından Blake’e…

Dört yıl Mısır’da kaldıktan sonra geri dönen George, Nazilerin 1940 yılında Hollanda’yı işgaliyle direnişçilere katıldı ve kurye olarak çalıştırıldı. Bir süre sonra rahip kılığında Hollanda’yı terketti, Fransa ve İspanya üzerinden İngiltere’ye gitti ve burada ailesi ile buluştu ve Blake soyadını aldı.

George Blake, İngiltere’de donanmaya katıldı ve üsleri tarafından dış istihbarat servisi MI6’e önerildi. Kabulünün ardından önce Hollanda sonra da Uzak Doğu masalarında çalıştı.

MI6 tarafından 1948 yılında Kore’deki komünist faaliyetlerin izlenmesi için görevlendirilen George Blake, 1950 yılında ifşa oldu ve tutuklandı. Kuzey Kore’de 2 yıl tutukluluğunun ardından serbest bırakıldı ve İngiltere’ye geri döndü.

Kore’den dönüşünde annesi Catherine ile Londra’da

George Blake, o tarihten itibaren Sovyetler adına casusluk yapmaya başladı ve İngiltere’nin çok önemli sırlarını karşı tarafa aktardı (Kore’deki tutukluluk döneminde devşirilmişti) ta ki 1961 yılında tutuklanana kadar.

Polonyalı bir casus İngiltere’ye sığınmış ve George Blake’in Sovyet casusu olduğunu söylemişti.

George Blake Sovyet ajanı olarak tutuklandığında

Tutuklandı, 42 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Fakaaat, George Blake 1965 yılında hapisten kaçmayı başardı ve Moskova’ya kapağı attı.

O tarihten bu yana Moskova’da yaşayan George Blake, geçmişiyle ilgili olarak hep “kafasının karışık olduğunu” vurguladı. Hatta öyle ki “Türk müyüm, Hollandalı mıyım, İngiliz miyim, Hristiyan mıyım, Musevi miyim bilmiyorum” dediği söylenir.

George Blake (sağda) kendisi gibi çift taraflı ajanlardan Kim Philby ile Moskova’da

Lenin nişanı sahibi George Blake’e 2007 yılında şu anki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Dostluk Nişanı da verildi.

Yorumlayın

Your email address will not be published.