Türkiye’deki orman yangınlarında şaibeli “Beyaz Baretliler…” İstihbarat işi mi yoksa yardım gönüllüleri mi?

/

AKP-MHP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yardımları için teşekkür ettiği” ülkeler, kurum ve kuruluşlar listesinde onların da adı geçiyor.

Batının “White Helmets” (Beyaz Baretliler) diye tanıdığı bu grup özellikle Suriye’de yaptıkları arama-kurtarma çalışmaları ile tanınıyor.

Böyle biliniyor bilinmesine de, Rusya, Suriye ve İran bu grubu “istihbarat işi” olarak tanımlıyor ve rejim karşıtlarından özellikle aşırı İslamcı gruplara destek vermekle suçluyorlar.

Peki kim bu Beyaz Baretliler?

Suriye’de iç savaşın başlamasından 2 yıl sonra Mart 2013’te gönüllü olarak arama-kurtarma çalışmaları yapan “sivil toplum kuruluşu” olarak İstanbul’da kuruldu (Suriye’de çalışacak ama kuruluş yeri İstanbul) . Kurucusu, Örgütün eski bir İngiliz istihbarat subayı (MI6’ten) olan James Le Mesurier…

Beyaz Baretliler, Soros’un da desteğiyle kısa süre içinde Suriye’nin sekiz ilinde 120 merkeze, hemen hemen hepsi İstanbul’da (AKUT’un da katkılarıyla) eğitilen 3 binden fazla da gönüllüye ulaşıyor. Her biri ayda 150 dolar alan “gönüllüler” bunlar”.

..Ve bu grup, Suriye’de savaştan zarar gören insanlara yönelik çabalarıyla bir anda ABD, Almanya başta olmak üzere birçok ülkede baştacı ediliyor; Beyaz Baretliler’in Suriye’den gönderdiği kurtarma görüntüleri medyanın sütunlarını süslüyor.

Beyaz Baretliler’in Suriye’den bir kurtarma görüntüsü

Tabii böyle pohpohlanmanın ardından 2017 yılında Beyaz Baretliler’le ilgili çekilen (ki görüntüler kurtarma çalışmalarından derlenmiş) bir belgesele Oscar ödülü de veriliyor.

Heyhat, bir süre sonra Beyaz Baretliler’in “arama-kurtarma” çalışmaları sırasındaki yürek dağlayan görüntülerin, stüdyo ortamında çekildiği ortaya çıkıyor.

Öyle ki, bombardımanda yıkılmış binadan çıktığı ileri sürülen sivillerin üzerlerindeki tozun un olduğu ve bu görüntülerin bir platoda çekildiği anlaşılıyor.

İşte hakkında bu denli şaibelerin olduğu bir grup Beyaz Baretliler.

..Ve Beyaz Baretliler’in şu anki lideri konumundaki Raid Salih, Türkiye’deki orman yangınlarında rol almalarını “kendilerinin bir jesti” olarak şöyle anlatıyor:

Tahliye operasyonlarında ve AFAD ile koordineli olarak, yangından etkilenen nüfus için geçici konutların hazırlanmasında, Türkiye ofislerinde bulunan ekiplerin yeteneklerine katkı sağladık.

Aslında bu yangınların söndürülmesi için tüm ekiplerimizle birlikte katkıda bulunmayı diledik, bu doğal afetin özellikle nüfus ve iklim üzerindeki sonuçlarının nasıl olacağını kimse hayal edemez.

Cumhuriyet Gazetesi
Raid Saleh (solda) ve Beyaz Baretliler’in kurucusu eski istihbaratçı James Le Mesurier

Saleh’in bahsettiği çalışmalardan dolayı da Beyaz Baretliler, Erdoğan’ın o teşekkür listesine giriyor:

Düğün ve ölüm

Yıl 2018, mevsim yaz…

Büyükada’da bir düğün… Damat, James Le Mesurier, gelin Emma Winberg (O da İngiliz Dışişleri Bakanlığı eski çalışanı)…

Evet Beyaz Baretliler’in kurucusu James Le Mesurier, Büyükada’da çalgılı, çengili bir düğünle üçüncü kez dünya evine giriyor:

Çift, Büyükada’da yaşamlarını sürdürmeye başlıyor:

James Le Mesurier ve eşi, kışları ise Beyoğlu Kemankeş mahallesinde hem Beyaz Baretliler’in merkezi hem de ev olarak kullandıkları konutta geçiriyorlar.

11 Kasım 2019 tarihinde şok bir gelişme yaşanıyor.

James Le Mesurier, Beyoğlu’ndaki evinin önünde ölü olarak bulunuyo. Otopsi raporunda ölümün “Genel beden travmasına bağlı yüz, göğüs ve ekstremite kemik kırıklarıyla birlikte büyük damar hasarından meydana gelen iç kanama sonucu” meydana geldiği belirtiliyor.

James Le Mesurier

Emma Winberg, ifadesinde olay anında evde uyuduğunu bu nedenle James Le Mesurier’in intihar mı ettiğine yoksa başka bir nedenle mi öldüğüne iliştin hiçbir firki olmadığını söylüyor.

Emma Winberg, şimdilerde hakkında bir süre için konulan yurt dışına çıkış yasağının ardından gittiği Hollanda’da yaşıyor.

James Le Mesurier’in neden öldüğü ise hala tam olarak çözülmüş değil.

Fakaaat, onun kurduğu Beyaz Baretliler, Suriye’den sonra Türkiye’de faaliyetlerini sürdürüyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.