Ekim Alptekin, Bijan Kian dosyasında Ahmet Çalık

4 dakikalık okuma

Aslında bu bir “Ne söylediysek o”  haberidir. JÖNTÜRK’ün eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn dosyasıyla ilgili “Flyn Dosyasında Tayyip ve Bilal Erdoğan ile Damat Berat” haberinin daha mürekkebi kurumadan, ortaya çıkan yeni gelişmeler bir kez daha haklı olduğumuzu ortaya koydu.

Evet, Flynn’in daha önce birlikte iş kotardığı Türk iş insanı Ekim Alptekin ve esrarengiz Bijan Rafiekian (Kian) hakkında davaya ilişkin olarak “yalan beyanda bulunmak” ve “yabancı bir devlet adına kayıtdışı temsilci olarak hareket etmek” suçlamalarıyla iddianame hazırlandı.

Hazırlanan iddianamedeki suçlamaları temelini, Alptekin’in Flynn’in danışmanlık şirketini Türkiye devleti adına lobicilik faaliyetlerinde bulunması için tuttuğu ve yapılan faaliyetlerin tamamının finansmanı ile kontrolünün Türk hükümetinden geldiği iddiası oluşturuyor.

İşte o isimler ve bağlantılar:

Ekim Alptekin:

 Inova BV’nin sahibi gözüken Ekim Alptekin…Türk kökenli Hollandalı Ekim Alptekin’in ilişki ağında Damat Berat’tan, Reza Zarrab’a, şu Man Adası belgelerinde adı geçen Sıtkı Ayan’dan, Çalık Holding’e kadar birçok kişi ya da kuruluş var.

Flynn’in adını taşıyan danışmanlık şirketi Flynn Intel Group ile Ekim Alptekin’in sahibi olduğu Hollanda merkezli Inovo BV, Ağustos 2016’da çeşitli lobi faaliyetlerinde bulunmak üzere üç aylık bir anlaşma imzalamıştı.

Ekim Alptekin, Binali Yıldırım ile…

Bu çervevede, Ekim Alptekin, Damat Berat, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Flynn ile biraraya gelerek FETÖ elebaşınının kaçırılmasına yönelik pazarlık yaptıkları medyaya yansımıştı.

Bijan Kian

Flynn’ın birlikte hareket ettiği en önemli isimlerden biri. Hem Flynn’ın danışmanlık şirketi ortağı hem de Ekim Alptekin’in finansörü. İran asıllı Bijan Kian, Nevruz Komisyonu adlı dernek aracılığıyla özellikle ABD’nin İran’a karşı operasyonlarının sac ayaklarından birini oluşturuyor.

Kian ile Ekim Alptekin’in ortaklığı kayıtlara şu şekilde geçmişti:

Bijan Kian, Flynn eşleriyle birlikte
Bijan Kian (soldan birinci) ve Ekim Alptekin (soldan üçüncü), Nevruz Komisyonu’nun bir seremonisinde

Kian’ın önderliğinde Nevruz Komisyonu’nun Türkiye’deki en önemli ayağı ise Çalık Holding’in (Hani Damat Berat’ın bir dönem CEO’luğunu yaptığı) sahibi Ahmet Çalık.

Alptekin ve Kian, Ahmet Çalık’ın Komisyonun “Türkiye Büyükelçiliği”ne atandığı toplantıda hep birlikte şöyle görüntülenmişlerdi:

Bu ilişkiler ağı (ki Tayyip Erdoğan, Bilal Erdoğan, Sıtkı Ayan’a kadar giden bu silsilenin daha iyi anlaşılması için TIKLAYIN) daha çok su götürür.

Türkiye’de birilerinin panik halinde sağa sola saldırmasının arkasında yatan en önemli nedenlerden biri de, bu ağda oluşan çatlak kuşkusuz.

 

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Dakota Fanning, farları yakınca…

Sonraki Yazı

Turizm Bakanı, otelleri için imar affına başvurmuş