Flaş! Zarrab’dan Emine Erdoğan’ın derneğine 2.400.000 USD

/

Reza Zarrab’ın mahkemesi daha başlamadan, ortaya saçılan belgeler, ortalığı karıştırdı. Avukatı Benjamin Brafman’ın yaptığı 50 milyon dolarlık kefalet başvurusunda “hayırsever işadamı” olduğunu göstermek için kullandığı belgeler, Zarrab’ın, Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu TOGEM-DER’e son iki yılda 2.400.000 dolar bağışta bulunduğunu ortaya koydu.

Sarraf’ın kefalet veya ev hapsi karşılığında tutuksuz yargılanmasını talep eden avukatlar, yardımseverliğini kanıtlamak için sundukları 176 sayfalık ek belgelerde, Sarraf’ın yardımsever bir kişi olduğunu, hayır için 5 milyon dolar bağışta bulunduğu paraların hangi kişi ve kurumlara verildiğini dekontlarla ispat etmeye çalıştılar.

zarrabbelgeleri1

TOGEM-DER’e külliyatlı bağış

Kayıtlara resmi dekontlarıyla geçen ek belgelere göre, Sarraf’ın yaptığı bağışlarda en yüklü miktarın Emine Erdoğan tarafından 2012 yılında kurulan bir yardım derneğine yapıldığı görülüyor.

zarrabemine2

Sarraf, Emine Erdoğan’ın kurucusu ve hamisi olduğu ve başkanlığını yengesi Saadet Günbahar’ın yaptığı, eski AB Bakanı Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış’ın yönetim kurulunda üyesi olduğu TOGEM-DER’e (Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği’ne) 2016 yılına kadar 150 ayrı ödemeyle toplamda 2 milyon 401 bin dolar tutarında bağış yapmış.

2013 yılından itibaren Sarraf tarafından yapılan bağışların birçoğu sahip olduğu şirketler Volgam Gıda ve Royal Denizcilik aracılığıyla gerçekleşmiş.

zarrabbelgeleri3

Kayıtlara göre Sarraf, TOGEM-DER’e en son bağışı 2015 yılının Temmuz ayında yapmış görünüyor. Sarraf’ın, aralarında Eğitim Bakanlığı’nın da bulunduğu kişi, kurum ve derneklere yaptığı bağışların toplamı ise 10 milyon 200 bin lira.

TOGEM-DER silmiş

TOGEMDER’in internet sitesinde yayınlanan bağış ve destekçilerin listesinde birçok tanınmış ismin yer almasına karşın en fazla bağış yapan Rıza Sarraf’ın adının geçmemesi dikkat çekiyor. TOGEMDER, Sarraf’ın bağışlarıyla yapılan birçok okulda, “Hayırsever işadamı Rıza Sarraf tarafından yaptırılmıştır ve eğitime kazandırılmıştır” teşekkür levhaları hazırlamıştı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.