Şok! PYD, Türkiye’nin “terör örgütleri listesi”nde yok

/

Resmen şok! Türkiye ile ABD  arasında yaşanan “PYD terör örgütüdür, değildir” tartışmasında, Ankara’ya soğuk duş. PKK’nın Suriye uzantısı PYD ve YPG’nin Türkiye’nin terör listesinde olmadığı ortaya çıktı. İşte JÖNTÜRK farkıyla detaylar…

Önce bir hatırlatma yapalım:

2015 yılı başlarında (yani bundan tam 1 yıl önce) Osmaniye’de bir dava görüldü. Bu davaya ilişkin olarak mahkeme, Adalet Bakanlığı’ndan, PYD ve YPG’nin terör örgütü olup olmadığını sordu.

Bakanlık mahkemeye Emniyet Genel Müdürlüğünün 20/03/2015 tarihli ve 685-46074 sayılı yazısını cevap olarak gönderdi. Bu yazıda “bir yapılanmanın terör örgütü ilan edilmesinin Bakanlar Kurulu veya Yargıtay Kararı ile gerçekleşebileceği” belirtildi. EGM’nin yazısının devamında ise PYD/YPG yapılanmasının terör örgütü olduğuna dair Bakanlar Kurulu kararı bulunmadığı kaydedildi.

Adalet Bakanlığından gelen 20/02/2015 tarihli 649059974-3-5-13-2012-88/16707 sayılı yazıda ise Türkiye tarafından terör örgütü kabul edilen örgütlerin listesi vardı ve bu listede PYD/YPG yoktu.

Hükümet, Adalet Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün kayıtlarında PYD’nin terör örgütü olduğuna dair hiçbir kayıt çıkmayınca doğal olarak mahkemede PYD’lilerin avukatları PYD ve YPG’ye terör örgütü demenin suç olduğunu ileri sürmekte.

Bu ise bir PKK’lı terörist Türkiye sınırları içinde kaç asker-polis şehit ederse etsin sınır dışına çıkıp PYD/YPG saflarına katıldığında hukuken terörist sayılmayacağı anlamına geliyor.

İşin ilginci, Bakanlar Kurulu’nun yeni listesinde de PYD/YPG terör örgütü olarak görülmüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “Türkiye’de Faaliyet Gösteren Terör Örgütleri Listesi”nde de, PYD ve YPG’nin adları geçmiyor.

Tabii bu ahval ve şerait içinde PYD lideri Salih Müslim’in, Ankara’ya gidip Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 2015 yılı içinde birkaç görüşmesi normaldi.

Ki o Salih Müslim, “PKK’yla ilişkimiz yok, yalnızca gönül bağı var” derken, utanmıyor da…

Öcalan Salih Müslim birlikte

Hal böyle olunca da Obama’nın IŞİD özel temsilcisi Brett McGurk, gözünüzün içine baka baka Kobani’ye gidip sözde YPG Generali özde PKK teröristi Polat Can’dan  plaket alıp nanik yapabiliyor.

McGurk, sözde YPG Generali Polat Can’dan plaket alırken
Özde PKK’lı terörist Polat Can (sol başta) Kandil’de

Yorumlayın

Your email address will not be published.