Erdoğan’ın İngilizce “YPG” telaffuzu ve yalan rüzgârı

Recep Tayyip Erdoğan, YPG’yi tuhaf bir şekilde İngilizce olarak telaffuz etmeye çalıştı ve daha sonra da ABD Başkanı Obama ile telefon görüşmesi yaptı. Konu tabii ki, Suriye ve YPG idi. Görüşmeye ilişkin olarak iki ülke tarafından yapılan açıklamalar arasındaki derin fark dikkat çekti (Acaba o tuhaf telaffuzun etkisi oldu mu)…

Şimdi Erdoğan’ın tuhaf, tuhaf olduğu da kadar komik olan o İngilizce telaffuz girişimi:

“Vay-pi-ci” “Yi-Pi-Ci” diyor:-)

Erdoğan, sosyal medyayı da sallayan ve herkesi kendine güldüren bu telaffuzunun ardından ABD Başkanı Barack Obama ile telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı’nın yaptığı açıklamayla Beyaz Saray’ın açıklamasının uyuşmadığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanlığı, açıklamada, “Suriye rejiminin ve YPG’nin son dönemde Suriye’nin kuzey-batısındaki ilerlemesine ilişkin kaygılarını dile getiren ABD Başkanı Obama…” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray ise “Obama YPG’nin IŞİD’e yönelik mücadeleyi Suriye’de yeni bölgeler ele geçirerek istismar etmemesi gerektiğini vurguladı” diye açıklama yaptı.

Ayrıca Beyaz Saray’ın açıklamasında Obama’nın Türkiye’ye YPG’ye yönelik top atışlarını durdurması çağrısı yer alırken, Cumhurbaşkanlığı’nın açıklamasında bu ifadelere yer verilmedi.

Acaba bu fark, Erdoğan’ın “YPG”yi doğru telaffuz edememesinden kaynaklanıyor olabilir mi?

Bir yalanlama daha

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkan Barack Obama ile görüştüğü dakikalarda hem Erdoğan’ın hem de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun YPG’ye ilişkin açıklamalarının doğru olmadığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ben aylar önce yaptığım görüşmede söylemiştim, bizim bu görüşmemizden sonra üç uçak dolusu silah geldi, yarısı DAİŞ’e, yarısı biliyorsunuz YPG’ye gitti. Bütün o silahlar oradaki siviller için patladı, o insanların ölümüne neden oldu” şeklindeki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Toner, “Erdoğan, YPG’nin, ABD’nin sağladığı silahları sivillere karşı kullandığını söyledi. Bu doğru bir açıklama mı?” şeklindeki bir soruya, “Hayır” cevabını verdi.

Erdoğan’ın ifadelerini gördüğünü belirten Toner, “YPG’ye herhangi bir silah sağlamadık” diye konuştu. Toner, YPG’nin PKK’ya ABD üretimi silah sağladığına dair herhangi bir kanıt bulamadıklarını da sözlerine ekledi.

Yorumlayın

Your email address will not be published.