Davutoğlu’nun, IŞİD’i kuran o gizli anlaşmada imzası var mı?

JÖNTÜRK klavyeleri haber bombardımanını sürdürüyor. Sırada şimdi IŞİD belasının ortaya çıkmasında Ahmet Davutoğlu’nun ve AKP iktidarının yaptığı katkı var. Evet, altında dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte o dönemki Fransız meslekdaşı Alain Juppe’nin imzaları bulunan o gizli anlaşmayı gündeme getiriyoruz. İşte JÖNTÜRK farkıyla detaylar:

Yıl 2011. Fransa, Suriye ve Irak’la ilgili emellerini, dönemin Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin hazırladığı bir planla ortaya koyuyor. Planın uygulanması Türkiye’nin de desteğine bağlı… Türkiye’yi plana dahil etmek için de önüne “Avrupa Birliği’ne üyeliğin destekleneceği” (ki Fransa’nın topyekün politikasına ters olmasına rağmen) kemiği atılıyor.

Türkiye’nin o zamanki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “büyükleriyle” istişarelerde bulunarak planın üzerine atlıyor. Juppe-Davutoğlu, Irak ve Suriye’nin bölünmesine ilişkin planı imzalıyorlar.

Peki bu planda ne var?

Plan, Irak ve Suriye’nin kuzeyini kapsayan Kürt ve onun hemen güneyinde (ki Kürdistan’a karşı sigorta niteliğinde) özellikle Irak’taki Baas rejiminin kalıntılarının liderliğinde Sünni devletlerinin kurulmasını hedefliyor. Planda ayrıca Suriye’nin batısında Alevi, Irak’ın güneyinde de Şii devletler kurulması da öngörülüyor.

davutogluanlasma1

Fransa o dönem, Sünni devlet sigortası olmadan tek başına kurulacak bir Kürdistan’ın, daha sonra kontrol edilemeyeceği görüşünde. Bu görüş Türkiye’nin kaygılarıyla da örtüşüyor.

…Ve imzanın atılmasının ardından Sünni devletin kurulması için Fransa, Baas rejiminin kalıntılarıyla ilişkiye geçiyor ve Türkiye’nin de desteğiyle kuruluş çalışmalarını örgütlüyor. Bu arada Katar da bir şekilde devreye sokuluyor.

İşte bu faaliyetler sonucu IŞİD ortaya çıkıyor.

Plan şu an hangi aşamada?

Evet, söz konusu plan devreye uluslararası aktörlerin (ABD, Rusya, İran, İsrail, Suudi Arabistan) girmesiyle şu an için rafa kaldırılmış durumda.

Fakaaat, geride Irak ve Suriye’nin kuzeyinde de facto olarak kurulmuş Kürdistan’ı ve onun hemen güneyinde IŞİD’in kontrolündeki Sünni İslam Devleti’ni bırakarak.

Bu nedenledir işte pirincin taşının bir türlü ayıklanamaması.

Yok mu TBMM’de şu Juppe-Davutoğlu anlaşmasını ortaya çıkaracak bir babayiğit milletvekili?

Yorumlayın

Your email address will not be published.