Pençe-Kaplan operasyonunda tutsak MİT’çiler de aranıyor

Hava ağırlıklı Pençe-Kartal operasyonun ardından, TSK, PKK hedeflerine yönelik olarak Kuzey Irak’a hava unsurlarının desteğinde komandoları indirerek Pençe-Kaplan operasyonunu başlattı.

Edindiğimiz bilgilere göre, Haftanin’e indirilen komandoların amaçlarından biri de, PKK’nın elinde 3 senedir tutsak olan iki MİT görevlisinin de kurtarılması.

Ağustos 2017’de terör örgütü PKK’nın elebaşlarından Cemil Bayık’ı “paketlemek” için Kuzey Irak’a giden MİT görevlileri Erhan Pekçetin ve Ayhan Günel, bir ihbar sonucu tuzağa düşürülmüş ve esir düşmüşlerdi (Bu konudaki haberimiz için TIKLAYIN).

Bu arada, iki MİT görevlisinin, Türkiye’nin Kuzey Irak’a düzenlediği hava saldırıları sırasında öldüğüne ilişkin de terör örgütünün propaganda makinasından yayılan söylentiler de bulunuyor.

Pençe-Kaplan operasyonu, Milli Savunma Bakanlığı tarafından sosyal medyada şöyle duyuruldu:

Halkımızın ve hudutlarımızın güvenliğini tehdit eden PKK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirmek maksadıyla; Hava Kuvvetleri, ateş destek vasıtaları, ATAK Helikopterleri, İHA ve SİHA’larla desteklenen Komandolarımız, hava hücum harekâtıyla bölgeye intikal etmişlerdir. pic.twitter.com/hDJfsncxet— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) June 16, 2020

NOT. Giriş fotoğrafındaki Esir MİT’Çilerden Aydın Günel (solda) ve Erhan Pekçetin.

Yorumlayın

Your email address will not be published.