Tuhaf ve de şok IŞİD operasyonu: 2016’da Irak’ta öldürdüler şimdi de Türkiye’de paketlediler

/

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, törer örgütü IŞİD’in öldürülen lideri Ebubekir el Bağdadi’nin yardımcılarından Sami Casım Muhammed el Ceburi’nin “karmaşık” bir dış operasyonla yakalandığını ve ülkeye getirildiğini duyurdu.

İşte Irak Başbakanı’nın sosyal medya hesabından yaptığı o duyuru:

Açıklamanın ardından Iraklı yetkililerden, Sami Casım’ın Türkiye’de paketlendiğine ilişkin açıklama şu fotoğraflar eşliğinde geldi.

Oysa aynı Sami Casım’ın 2016 yılında ABD ve Irak güvenlik güçlerinin ortak operasyonuyla öldürüldüğü, basın yayın organlarında yer almıştı.

Kuzey Irak Kürt yönetiminin 2016 yılındaki o açıklaması

Hal böyle olunca da şu soruları sormak elzem oluyor:

-Eğer Sami Casım, 2016’da öldürülmediyse öldürülen IŞİD’li kimdi?

-Eğer Sami Casım, Türkiye’de paketlendiyse, MİT’in operasyondaki dahli nedir?

–IŞİD’in petrol ticaretini yöneten Sami Casım, Türkiye’de kimlerle irtibattaydı?

Reuters Haber Ajansı, Sami Casım’ın “yerel güvenlik güçleri”nin yardımıyla Suriye’de yakalandığını, MİT’in yardımıyla Türkiye üzerinden Irak’a götürüldüğü iddiasında bulundu.

Sami Casım kimdir?

1970 veya 1973 yılında Musul doğumlu olduğu söyleniyor.

Sami Casım, IŞİD’in şu anki başkanı Ebu İbrahim el-Haşimi el-Qourachi’ye en yakın isimlerden biri olarak kabul ediliyor ve örgütün mali ve ekonomik dosyalarının sorumlusu olarak biliniyor.

Sami Casım, IŞİD’in öldürülen lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin 2014’te “Halife” ilan edilmesinden sonra örgütün “Şeriat Konseyi Başkanlığı” görevine getirildi ve sonrasında da Musul yetkilisi oldu.

El Ceburi, Musul’da görev yaparken IŞİD’in yasadışı petrol, gaz, antika ve mineral satışından elde edilen gelir getirici operasyonlarını yönetti.

Sami Casım, 2015 yılında ABD’nin küresel teröristler listesine alınmış ve yakalanmasına yardımcı olacaklara 5 milyon dolar ödül verileceği duyurulmuştu.

Yorumlayın

Your email address will not be published.