AKP’nin “troll ordusu”nun kuruluşunda Rus ajan katkısı (Darya kuzuları bunlar)

/
SONY DSC

JÖNTÜRK klavyeleri haber bombardımanını sürdürüyor. Sırada şimdi de AKP’nin propaganda aracı olarak konuşlandırdığı “troll ordusu” ilgili detaylar var.

“Troll ordusu”nun oluşturulmasında, kullanılmasında ve algı yaratmak için kullanılacak propaganda araçlarının seçiminde AKP kurmayları Rusya kökenli İnternet Araştırma Ajansı’ndan (İAA) epey bir yararlanmışlar.

St. Petersburg merkezli bu ajansın 2016 yılında Donald Trump’ın başkan seçilmesi için uyguladığı algı operasyonları ABD savcılarının iddianamelerinde de yer alıyor.

İAA’nın St. Petersburg’daki merkezi

Biz gelelim olayın Türkiye boyutuna.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en yakınındaki isimlerden biri olan ve “Putin”in aşçısı” olarak tanınan işadamlarından Yevgeny Prigozhin’in finanse ettiği İAA, 2016-2020 yılları arasında önemli ajanlarını Türkiye’ye AKP kurmaylarıyla teşrik-i mesaide bulunmaları için gönderiyor.

Yevgeni Prigozhin, Putin ile birlikte

Bu ajanlardan biri de Darya Aslanova (ki ABD seçimlerindeki rolü nedeniyle bu ülkenin yaptırımlar listesinde)…

Aslen Rusya vatandaşı olan 1985 St. Petersburg doğumlu ve 44N2592883 numaralı pasaport sahibi asıl adı Darya Dmitriyevna Timoshenkova, Azerbaycan vatandaşı Jeyhun Aslanov ile evlenip (ki eşi de İAA ajanı) Darya Aslanova olarak anılmaya başlıyor.

Edindiğimiz bilgilere göre, Darya’nın eşi Jeyhun Aslanov da son yıllarda sürekli Türkiye’ye gidiyor ve o da İAA açin çalışıyor.

Darya Aslanova
Jeyhun Aslanov

İkili, kitle kanaatinin şekillendirilmesi, enformasyon akışının kontrolü, kamunun düşünmek ve sorgulamak yerine temsili bir kamoyuna dönüştürülüp iktidarın eylemlerinin meşru hale getirilmesi (Türkiye’de yaşanan) ve sosyal medya konularında uzmanlar.

İşte AKP’nin yıllardır tartışılan “troll ordusu”nun oluşumunda bu iki ajanın katkıları çok büyük.

Burada bir parantez açalım ve Yevgeny Prigozhin ile ilgili birkaç detayı paylaşalım.

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden daha 20 gün geçmiş. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, St. Petersburg’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Konstantin Sarayı’nda kabul ediliyor.

Yevgeny Prigozhin iki ülke arasındaki görüşmelerde ortaya çıkıyor:

Erdoğan, Damat Berat Albayrak’ı da götürmüştü

Aynı Prigozhin birkaç yıl sonra bu kez Libya’da darbeci general Hafter’le Rus heyetinin yaptığı görüşmede kameralara yakalanıyor:

Erdoğan’ın, Rusya’da “Rus paralı askerler” diye nitelendirdiği Wagner Grubu’nun arkasındaki isim de Prigozhin.

..ve Prigozhin şu an ABD’nin en çok arananlar listesinde ilk sıralarda.

Türkiye’de muhalefetin Erdoğan’ın özellikle 2015 yılından bu yana kazandığı seçimlerde İAA’nın ve dolayısıyla Putin’in etkisinin ne olduğunu ortaya çakarmaları gerekiyor.

Bizden aktarması…

Yorumlayın

Your email address will not be published.