İşte görevden alınan CIA’nın Müslüman yetkilisi “Roger”!

CIA’da direktör John Brennan’ın geçen hafta işaretlerini verdiği “yenilenme”nin ilk adımı olarak “şirket”in karşı istihbarat birimi yöneticisi efsane isim “Roger” (Kod adı. Kendileri müslümandır) görevden alındı. İşte JÖNTÜRK farkıyla Roger’ın gerçek adı (ki Washington Post dahil bulamazsınız) ve detaylar.

“Roger”, CIA’nın karşı istihbarat birimi başkanlığında 2006’dan bu yana görev yapıyordu. Şirketin insansız hava aracı saldırılarının ve de Usama bin Ladin’in yakalanmasının mimarıydı.

“Roger”ın gerçek adı Michael D’Andrea(50’li yaşların ortalarında). Ortadoğu’da görev yaptığı yıllarda Müslüman bir kadınla tanıştı, onunla evlendi ve Müslüman oldu.

Michael D’Andrea’nın şu aşağıdakiler dışında kamuoyuna yansımış çok az görüntüsü bulunuyor.

rogercia2

“Roger”, zincirleme sigara içen, zamanının çoğunu koşu bandında geçiren biri olarak biliniyor. Arkadaşlarının kendisine taktığı isim ise “Ölü Kaldırıcı…”

Usama bin Ladin’in Pakistan’da öldürülmesiyle sonuçlanan operasyonun mimarı olan “Roger”, Zero Dark Thirty filmindeki “Kurt” (Wolf) karakteri için esinlenilen isim.

Ne gariptir ki, Michael D’Andrea, kendisi Müslüman olmasına rağmen, bugüne kadar ABD’nin öldürdüğü binlerce Müslümanın “celladı” olma özelliğini de taşıyor.

Edinilen bilgilere göre, “Roger’ın yerine “Chris” getirildi ve CIA’nın karşı istihbarat birimi bir tür para-militer yapıya geçiş yapacak.

İstihbarat kaynakları, “Roger”ın CIA’da kalacağını ve yeni bir göreve atanacağını belirtiyorlar.

Yorumlayın

Your email address will not be published.