Nuri Çolakoğlu intihar mı etti öldürüldü mü?

/

Olay tam bir muammalar zinciri. Zincirin halkaları CIA’dan Pentagon’a oradan Türkiye’ye kadar uzanıyor. İşte JÖNTÜRK farkıyla 2008 yılında intihar ettiği açıklanan Türk işadamı Nuri Çolakoğlu’nu da içine alan o zincir:

Gwenyth Todd (50), ABD istihbarat tarihinin en önemli “ispiyon kuşları”ndan biri (Sibel Edmonds gibi). Bill Clinton döneminde Beyaz Saray’a, Pentagon’a Orta Doğu uzmanı olarak hizmet veren Todd, George W. Bush döneminde ABD ve İsrail’in bir “false flag” (Gerçek bir saldırıya zemin hazırlamak maksadıyla düşman kılığında kendi güçlerine karşı saldırı yapılmasını amaçlamak ) operasyonu ile İran’a saldırılmasının önünü kesmekle tanınıyor.

gwenethtodd1
Todd, eski günlerinde…

Peki neydi bu “false flag” operasyonu?

ABD Donanması’nın Bahreyn’de konuşlu Beşinci Filo’suna 2007’de yeni bir komutan atandı. Koramiral Kevin Cosgriff, seleflerinin aksine İran ile olası bir çatışmayı önlemeye çalışmak yerine, sanki savaş çıkarmak istiyor gibiydi. Hürmüz Boğazı’ndan Körfez’in içlerine, İran ile Irak’ın paylaşamadığı Şatt-ül Arap’a doğru gizlice ikisi uçak gemisi olmak üzere 7 savaş gemisinden oluşan bir filo göndermeyi planlıyordu. Emrindekileri bu plandan kimseye, hatta ABD Dışişleri’ne ve Suudi Arabistan gibi bölgedeki müttefiklere dahi bahsetmemeleri konusunda uyardı.

Bir yıl önce İsrail ileABD’nin İran’ın nükleer tesislerini vuracağı konuşulmaya başlamıştı. Koramiral’in gizli planı uygulamaya konarsa, Amerikalı ve İranlı yetkililer arasında yakında yapılacak kritik önemdeki diplomatik toplantı iptal edilecek, filodaki gemilerden birine saldırı düzenlecekti. Bu sabotaj belki de barışçı çözüm umutlarını tüketecekti. Dahası, egemenlik durumu tartışmalı sularda ABD gemilerine İran’ın düzenleyeceği bir saldırı, Amerikalı şahinlere 1964’te Vietnam’da olduğu gibi saldırı mazareti verecekti.

Evet Todd işte bu planı sızdırarak, ABD ve İsrail’in İran’a olası bir saldırısının önünü kesmişti. Buna karşın artık şahinlerin hedefi haline gelen Todd, FBI tarafından birkaç kez sorgulandı. Bu sorgulamalardan birinde kendisine olacağı bir ameliyat için parayı kimden aldığı soruldu. Todd bu soruya şu yanıtı verdi:

“Bahreyn’de ameliyat parası peşin alınıyor. Önce bu parayı eski sevgilim Robert Cabelly’den aldım (Evlilik dışı hamile kaldığı sevgilisi ve eski çalışma arkadaşı. Cabelly daha sonra Sudan’ın petro-dolarlarının aklanmasından sorumlu tutuldu). Sonra parayı kendisine iade ettim. Bana ameliyat parasını Türk işadamı Nuri Çolakoğlu verdi. Kendisiyle yakın ilişkim vardı.”

Todd bu ifadenin ardından sırra kadem bastı ve Avustralya’ya sığındı. Oradan yaptığı açıklamalarla, Türk işadamı Nuri Çolakoğlu ile ilişkisini daha da detaylandırdı:

“Beni teknesiyle gezdirirdi. beni mücevherlere boğdu… Nuri Çolakoğlu ile eski sevgilim Cabelly’nin desteğiyle kurduğum danışmanlık şirketinin ilk müşterisi olması vesilesiyle tanıştım. Kendisine hizmet verirken yakınlaştık ve ilişkimiz oldu. “

Evet 2008 yılında ölen Nuri Çolakoğlu değme casus romanlarına taş çıkaran bu ilişkiler zincirinin en önemli halkalarından biri durumundaydı. Peki kimdi Nuri Çolakoğlu:

1952 doğumlu olan Ali Nuri Çolakoğlu, Demirbank’ın HSBC’ye satışının ardından yabancılarla ilk evliliği yapan Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) eski ortağıydı. Aynı zamanda televizyoncu Nuri Çolakoğlu’nun da kuzeni olan işadamı Ali Nuri Çolakoğlu’nun sahibi olduğu Çolakoğlu Metalurji, İSO 500 listesinde geçtiğimiz yıl 21’inci olmuştu. Dilovası’nda üretim yapan ve metal ana sanayinde Erdemir’den sonra ikinci büyük şirket olan Çolakoğlu Metalurji’nin 2006 yılındaki cirosu 1.2 milyar doları buluyor. En fazla ihracat yapan ilk 10 şirket içinde bulunan Çolakoğlu’nun bünyesinde ayrıca Çolakoğlu Dış Ticaret, Egegaz ve Ova Elektrik bulunuyor. Grup şirketlerinden Ova Elektrik’in Trakya’daki doğalgaz çevrim santralı, Türkiye elektrik ihtiyacının yüzde 3.7’sini karşılıyor. Grup bünyesindeki Egegaz ise İzmir Aliağa’da Türkiye’nin ikinci büyük LPG terminaline sahip. Kamuoyunda sık sık televizyoncu kuzeni Nuri Çolakoğlu ile karıştırılan Ali Nuri Çolakoğlu TEB’i sattıktan sonra kardeşi Hasan Çolakoğlu ile birlikte diğer şirketlerine yoğunlaşmıştı.

nuricolakoglu2
Ali Nuri Çolakoğlu’nun intihar nedeni hâlâ belirsiz

Eşi Henza Çolakoğlu ile de arası açık olan Ali Nuri Çolakoğlu, 26 Ocak 2008 tarihinde yürüyüş yapmak için şoförünün kullandığı aracıyla Anadolu Hisarı Sabancı Öğretmenevi’nin bulunduğu yere geliyor ve yürüyüş yapacağını söyleyerek aracından iniyordu. Onbeş dakika sonra bir vatandaş polisi arayarak Anadolu hisarı Göksü Caddesi üzerinde bir kişinin hareketsiz yattığı bilgisini veriyordu. Olay yerine gelen polis yerde yatan kişinin üzerinde silah olduğunu ve şahsın kafasına bir el ateş ederek hayatına son verdiğini belirliyordu.

Olayın duyulması ile o günlerde yakın arkadaşlarından birçoğu “Hiç intihar edecek gibi değildi” derken, “Öldürüleceğini söyleyip duruyordu. Tehdit aldığını söylüyor, öldürülmekten korkuyordu” diyen arkadaşları da vardı.

..Ve gelelim 2013 tarihine…

İran bilindiği gibi ABD ve İsrail’in yine hedefinde. Bu kıskaç için de İran da sürekli Gwenyth Todd’un ifşaatlarının yer aldığı bir belgeseli yayınlayıp duruyor.

Todd İran’ın yanı sıra ABD’de de gündemde ve “ispiyon kuşları”nı seven çevreler sürekli olarak Ali Nuri Çolakoğlu’nun yukarıdaki ilişkiler zincirinin bir halkası olarak ve de Todd’la ilişkisinden yola çıkarak çok şey bildiğini, bu nedenle de öldürüldüğünü gündeme getiriyor.

Ha bu arada Todd’a yakın birkaç ismin de ABD’de faili meçhule kurban gittiğini de söylemekte yarar var.

Yorumlayın

Your email address will not be published.