Türkiye’nin yerli uçağını üretecekti. O Türk’e İstanbul’da gözaltı

JÖNTÜRK klavyeleri haber bombardımanını sürdürüyor. Sırada şimdi İstanbul Havalima’nda iki ay önce yaşanan ve bugüne kadar örtbas edilen bir tutuklama olayı var.

Evet edindiğimiz bilgilere göre ABD’de Pentagon, CIA ve NASA’nın uzay, havacılık. savunma ve istihbarat teknolojileri alanındaki en önemli tedarikçilerinden Sierra Nevada Şirketi’nin Türk patronu Fatih Özmen Temmuz ayında İstanbul Havalimanı’ndan çıkış yaparken gözaltına alınmış.

Türkiye’nin ilk yerli uçağının yapımı için de adı geçen Sierra Nevada şirketi (Türk yetkililerle anlaşmazlık sonucu söz konusu uçak üretimi Almanya’ya kaydırılmıştı) Fatih Özmen ve eşi Eser Özmen tarafından yönetiliyor.

Çift, ABD’de “esrarengiz milyarderler” olarak biliniyor ve Forbes Dergisi’ne göre, ABD’nin en zenginleri listesinde her yıl üst sıralara tırmanıyor.

Edindiğimiz bilgilere göre, Fatih Özmen’in İstanbul Havalimanı’nda casusluk iddiasıyla gözaltına alınıp birkaç saat sorgulanması, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde (Trump’a rağmen ABD Derin Devletinin körüklemesi ile) hâlâ etkisini sürdüren soğuk rüzgârların esmesine neden oldu.

Bu çerçevede ABD’nin Türkiye’ye yönelik olarak örtülü bir ambargo uyguladığı haber veriliyor.

Sierra Nevada hakkında

1963 yılında kurulan SNC’de 1981 yılında çalışmaya başlayan Fatih Özmen, University of Nevada’da elektrik mühendisliği bölümünden mezun oldu. Engin mühendislik birikimini şirkete taşıyan Özmen, şirketteki ilk yıllarında pek çok yüksek teknoloji sistemi geliştirilmesine ve yönetilmesine öncülük etti. Eşi Eren Özmen de, University of Nevada’da MBA’ni tamamlamasının ardından 1988 yılında SNC’ye katıldı. 

Özmen çifti 1994 yılında SNC’ı satın aldı. Amerikan devletinden aldığı işlerle büyüyen SNC, elektronik, iletişim, uzay ve havacılık endüstrisindeki yeni teknolojilere imza atarak büyümesini sürdürdü.

NASA ile birlikte çalışan ve NASA’nın projelerinde önemli role sahip olan şirket, uzay teknolojileri hakkında dünyanın sayılı firmalarından biri. Hatta öyle ki, Güneş’e en yakın konum alabilen teknolojinin sahibi olmayı başardılar. Bugüne kadar 450’den fazla görevi başarıyla tamamlayan firmanın tasarladığı teknolojiler; 13 farklı Mars görevinin yanı sıra, Güneş’ten Pluton’a kadar yedi farklı gezegeni dolaştı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Özmenler Dream Chaser uçağının önünde…

Şirket en çok Dream Chaser uzay uçağı ile tanınıyor. Sierra Nevada, gelecekte oluşacak uzaya yönelik küresel erişim talebini karşılamak için Dream Chaser uzay uçakları filosu oluşturmaya başladı. Dream Chaser, dünyadaki kapsül formatında olmayan tek ticari uzay uçağı. Piste iniş kabiliyetine sahip olan bu uzay uçağıyla halihazırda Uluslararası Uzay İstasyonuna hizmet vermek üzere NASA ile çalışma yürütülüyor.

Şirket ayrıca, Pentagon’a, CIA’ye elektronik, haberleşme, istihbarat teknolojileri alanlarında da hizmet veriyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.