İşte Türkiye’deki karmaşanın ardında olduğu iddia edilen o gizli örgüt

Bir ABD ve NATO yapılanması olan Gladio’da, son yıllarda büyük bir değişikliğe gidildi. Gladio B olarak adlandırılan yeni yapılanmanın, bazı kontrol dışı yerel unsurları kullanıp (ki bunlar arasında İslami örgütler de var) amacına ulaşmaya çalıştığı (Amacı, kaos, diz çöktürme, istenilen politikaların uygulanmasını sağlama vb. değerlendirebilirsiniz) birkaç yıldır gündemde. Sonuçta Türkiye’de de bu plan devreye sokuldu. Nitekim Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş bile Gladio yapılanmasından söz ettiler. ABD’de Türkiye’deki son gelişmelere ilişkin kafa yoran bazı kaynaklara göre, TSK’ya polise yapılan saldırıların, şiddet olaylarının arkasında Gladio B var.

FBI’da bir süre çalıştıktan sonra kapı dışarı edilen ve muhbirlik mesleğine sıkı bir geçiş yapan Sibel Edmonds, Gladio B ilgili olarak şunları söylüyordu:

sibeledmonds1

Gladio B yeni bir yapılanma ve bir noktada Gladio A’ya sadık kalan unsurların temizlenmesi gerekliliği ortaya çıktı. ABD dahil birçok NATO ülkesinde Gladio A’ya sadık unsurlar temizlendi, temizleniyor. Türkiye’de Ergenekon davasıyla yapılan da budur. Gladio B, önceki versiyonuna sadık unsurları temizlemiştir. Bunda ABD’nin Irak’a yönelik operasyonuna Türk ordusunun destek vermemesinin ve ayrıca Kuzey Irak’ta ayrı baş çekmek istemesinin de etkileri var.

JÖNTÜRK’e bilgi veren kaynaklar, Gladio B’nin şu an eski unsurlarından temizlenerek güçlü bir hale geldiğini belirterek ve Ortadoğu ve Türkiye’de yaşanan son gelişmelere Gladio B operasyonlarının bir parçası olarak bakılması gerektiğini söylüyorlar.

Burada bir parantez açalım ve Gladio ile ilgili kısa bir bilgi verelim:

gladiob

Gladio, II. Dünya Savaşı sonrasında Batı Avrupa’da gelecekte olması beklenen bir Varşova Paktı işgaline cephe gerisinde bir direniş başlatmak amacıyla İtalya’da NATO tarafından gizli olarak örgütlenen kontrgerilla (stay-behind) operasyonunun kod adı. Gladio, özel olarak NATO cephe gerisi direniş organizasyonun İtalyan kolunu belirtse de bazen “Gladio operasyonu” NATO’nun bütün cephe gerisi (stay-behind) operasyonlarının gayriresmî adı olarak kullanılır ve bazen “Süper NATO” adıyla da anılır.

Gladio, Yunanistan, İtalya, Belçika gibi ülkelerde ortaya çıkarılmasına rağmen, ülkemizde varlığı bile tespit edilemedi. Emekli Yarbay Talat Turhan, Özel Savaş Terör ve Kontrgerilla isimli kitabında “Türkiye’de Gladio Özel Harp Dairesi’dir” diyor. Turhan’a göre, örgüt Türkiye’nin NATO’ya girmesinden sonra Seferberlik Tetkik Kurulu adıyla kuruldu ve sonradan Özel Harp Dairesi adını aldı. Türkiye’de bir dönem bir çok faili meçhul cinayetin, “false flag” operasyonların arkasında bu örgütün olduğu biliniyor.

Peki Gladio Varşova Paktı’na karşı kurulmuştu, ya Gladio B?

Bir kaynağın sözleriyle, “ABD’nin menfaatleriyle uyuşmayan her ülke ve her kesime karşı….”

Herhalde bir nebze de olsa anlaşılmıştır Türkiye’de son yaşanan gelişmelerin, Erdoğan’ın tuhaf hallerinin ve de IŞİD, PKK terörünün patlama yapmasının nedeni.

Amma velakin biz diz çökmeyeceğiz, bu böyle biline…

Yorumlayın

Your email address will not be published.