Lazkiye’yi İncirlik’ten havalanan İsrail uçakları mı vurdu?

Gündeme önce Lazkiye’deki bir depoya yapılan saldırı ile geldi. Ruslar, İsrail uçaklarının Türkiye’deki bir hava üssünden havalanarak Lazkiye’deki hedefi vurduğunu duyurdu. Bu iddia Türkiye tarafından yalanlandı…ve JÖNTÜRK, bu konuda çok önemli bilgilere ulaştı.

Mart 2013′te ABD Başkanı Barack Obama’nın İsrail’e gerçekleştirdiği ziyaretin hemen ardından Türkiye ile İsrail arasında Mavi Marmara olayı ile soğuyan ilişkilerde bir ısınma yaşanmaya başlandı.

Aysbergin görünen yüzünde Mavi Marmara konusunda İsrail’in dilediği özür ve alınacak tazminatlar vardı.

Oysa, aysbergin görünmeyen tarafında özellikle Suriye konusunda ABD’nin isteği ile Türkiye ile İsrail arasında özellikle askeri alanda yeni bir sayfa açılıyordu.

JÖNTÜRK’e bilgi veren kaynaklara göre, bu yeni sayfa Türkiye-ABD-İsrail arasında yapılan gizli bir anlaşmayı içeriyordu. Buna göre, İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait bir filo İncirlik’te konuşlanabilecek ve Suriye ile ilgili olarak Türkiye ile işbirliği yapacaktı (Bu anlaşma birçok kaynağa doğrulatıldı).

Nitekim Mayıs 2013′te İsrail uçakları, Suriye’nin Jamraya kentindeki bir askeri araştırma merkezini vurdu. Bunun hemen ardından Türk ve İsrail savaş uçakları koordineli olarak her iki ülkenin Suriye ile sınırında uçtu.

İş bununla da kalmadı. İsrail Gizli Servisi Mossad’ın Başkanı Tamir Pardo, Türkiye’ye 10 Haziran’da gerçekleştirdiği gizli ziyaret sırasında Türkiye’de “bir üs”te konuşlanan İsrail filosunun komutanı ile de bir araya geldi.

Sonrasında  hala detayları ile ilgili  tam kesin bilgi bulunmayan Lazkiye’de Suriye’nin Rusya’dan aldığı füzelerin bulunduğu depoların vurulması olayı yaşandı.

Rusya’dan bu konuda, “Lazkiye’yi İsrail uçakları vurdu ve bu uçaklar türkiye’de bir üsten havalandı” iddiası geldi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu anında bu iddiayı yalanladı. Buna karşın Rusya’dan iddialarını destekleyen uydu görüntülerine sahip oldukları bilgisi geldi.

Bunun ardından Lazkiye’deki depoların bir İsrail denizaltısından atılan füzelerle vurulduğu iddiası gündeme taşındı.

…Ve JÖNTÜRK Türkiye’de ilk kez Lazkiye istihbaratının Türkiye’den önce ABD’ye gittiğini yazdı (TIKLAYIN).

Bizden durumu aktarması.

Her fırsatta İsrail’e çakan ve de “prestij kaybederim” diyerek İsrail ve ABD ile yapılan söz konusu anlaşmayı saklayan Erdoğan ve AKP iktidarından da yorumu.

Haydi bakalım..

Yorumlayın

Your email address will not be published.