Adnan Menderes’in ABD ajanı olduğunun belgeleri

Belgeler ABD Savunma Bakanlığı’nın “Çok Gizli” arşivinden.

ABD, 1950’li yılların ortalarında U-2 casus uçaklarının İncirlik üzerinden Sovyetler Birliği’ne yönelik operasyonlarda kullanımı için Türkiye’nin onayını arıyor.

Söz konusu belgelerde, Türk istihbaratının ve Genelkurmay Başkanlığı’nın ABD’nin faaliyetlerine pek sıcak bakmadığı, ancak Adnan Menderes’in onayına kesin gözüyle bakıldığı belirtiliyor.

Öyle ki, Adnan Menderes, U-2 casus uçaklarının operasyonu ile ilgili olarak ABD’ye “gizli bilgileri” Türkiye’den Genelkurmay Başkanı dahil kimseyle paylaşmayacağının garantisini de veriyor.

Sonuçta 1957 yılından sonra, ABD’nin U-2’lerle gizli olarak yürüttüğü haber alma faaliyetleri hız kazanmış ve Sovyet topraklarının ayrıntılı ve güncel haritalarının çıkartılmasına başlandı.

Bunun da sonucu olarak, hava fotoğrafçılığı, Sovyet askeri faaliyetlerinin gözlenip dinlenmesi (uçak ve radarla) ABD’nin stratejik planlamasında büyük önem kazandı.

U-2 Casus Uçağı

Bu gizli casusluk faaliyeti 1960 yılı mayıs ayına kadar sorunsuz devam etti. SSCB, 1 Mayıs 1960’ta bir U-2 uçağının düşürüldüğünü açıkladı.

Bunun üzerine SSCB ile ABD arasındaki Soğuk Savaş’ın en kritik dönemlerinden biri başladı. ABD’nin bu faaliyetinin ifşası Türkiye’yi de SSCB’nin hedefine koydu.

Gerilim üzerine ABD Başkanı Eisenhower, 25 Mayıs 1960’da U_2 casus uçaklarının faaliyetlerinin tamamen durdurulduğunu duyurdu.

Bunun üzerinden iki gün geçince de Türk Silahlı Kuvvetleri Adnan Menderes’i devirmek için düğmeye bastı.

1 Comment

  1. metni okuyunca anlasilan sey menderesin ajan oldugu degil bilakis operasyonlardan menderesin haberinin olmamasinin yolunun olmadigi seklinde.yani menderesten bilgi kacirmak, saklamak sureti ile operasyon yapilmasi planina dair bir ima var orada. ikinci metinde ise menderes bir generale operasyon hakkinda cenesini kapatacagi sozu vermis buna guvenilebilecegi soyleniyor. asil enteresan olan bu degil mi? acikca devlet esasen askerler tarafindan idare ediliyormus zira amerika ile irtibat kurulurken idarecinin bu irtibattan haberdar olmamasi gerektigini belirten bir amerikan kaynagi varmis bu belgeler dogruysa.

    komik olan durum soyle: annene babana soyleme seni zengin yapicam aksama su insaata gel diyen yabanciyla gorusen cocuk bay baya general oluyor bu metinlere gore ?

Yorumlayın

Your email address will not be published.