Güya “MİT’e Kırım’da darbe vurdu” diye neredeyse azize ilan edilecek

Rusya’nın iki yıl önce ilhak ettiği Kırım’da Yüksek Mahkeme, Başsavcı Natalya Poklonskaya’nın Kırım Tatarları Meclisi’ni yasaklama kararını kabul etti. Karara Türkiye ve AB sert tepki gösterirken, Rusya’da “Savcı Natalya MİT’e büyük darbe vurdu” yorumları yapılıyor.

Rusya’da bir süredir Kırım Tatarları Meclisi’nin en büyük destekçisi olarak Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) gösteriliyordu.

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin tarafından ilhaktan sonra Kırım’a atanan ve Tümgeneral rütbesine yükseltilen 34 yaşındaki savcı Natalya Poklonskaya’nın yaptığı başvuru üzerine açılan davada, Kırım Tatar Milli Meclisi aşırıcı örgüt kapsamına alınarak faaliyetlerinin yasaklanması kararı alınmıştı.

Poklonskaya, 15 Şubat’ta Kırım Tatar Milli Meclisi’nin kapatılması için Yüksek Mahkemeye başvurmuştu. İlk duruşma 3 Mart’ta yapılmış, davanın görülmesi değişik gerekçelerle 6 kez ertelenmişti.

Son duruşma ise önceki gün başlamış, tercüme sorunları nedeniyle davanın görülmesine dün devam edilmişti. Ayrıca Poklonskaya 13 Nisan’da, mahkeme sonuçlanıncaya kadar Meclis’in faaliyetlerini durdurma kararı verdiğini açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya Federasyonu’nun işgali altında bulunan Kırım’daki fiili yönetim tarafından bir süre önce başlatılan süreç sonucunda dün Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin yasaklandığının ilan edildiği hatırlatıldı.

Kırım Tatar Milli Meclisi’nin, soydaş Kırım Tatar halkının hür iradesinin vücut bulduğu, demokratik yollardan seçilmiş meşru temsil ve karar organı olduğu vurgulanan açıklamada, söz konusu meclisin faaliyetlerinin yasaklanmasının, yarımadanın Rusya tarafından gayrı meşru şekilde işgal ve ilhakı sonrasında Kırım Tatarlarının birlik ve bütünlüğünü hedef alan adımların son halkası olduğuna işaret edildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin ofisinden yapılan açıklamada da, “sözde Kırım Yüksek Mahkemesinin” Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini yasaklanması ve aşırıcı örgütler listesine almasının, tüm Kırım Tatarlarının haklarına karşı çok ciddi bir saldırı olduğu belirtildi.

Öte yandan Rusya, savcı Natalya Poklonskaya’yı neredeyse azize ilan edecek. Kırım Tatarları’nın MİT tarafından organize edildiğini iddia eden Rus basını, Poklonskaya’nın bu son kararla Türkiye’ye büyük bir darbe vurduğu görüşünde.

Savcı Poklonskaya, güzelliği ile Rusya’da olduğu kadar Rusya dışında da büyük bir hayran kitlesine sahip.

İşte savcının yürek hoplatan görüntülerinden bazıları:

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir