MİT’te yalan makinasına yakalanan FETÖ’cülere dokunulmamış

/

FETÖ’cü hainlerin darbe kalkışmasından altı ay öncesi… MİT’te personele yalan makinası testi yapılıyor. Aralarında üst düzey görevlilerin de bulunduğu çok sayıda kişi, testi geçemiyor. Tabii bunlar arasında FETÖ’cü olduklarından kuşkulanılan MİT personeli de var. Fakaaat, her nedense bunlar hakkında hiçbir işlem yapılmıyor. İşte  detaylar:

MİT, yaklaşık 3 yıldır, “yalan makinesi testini” etkili şekilde kullanıyor. 17 Nisan 2014’te Meclis’te kabul edilen yasayla kullanılmaya başlanan yalan makinasıyla 15 Temmuz’a kadar yaklaşık  2500 istihbarat uzman adayı ile birlikte kadrolu çalışanlar da testten geçirildi. Adaylardan 740’ı testi geçemedi.

Teşkilatın kadrolu elemanlarına da Müsteşar Hakan Fidan’ın isteğiyle yalan makinası testi uygulandı. Fakaaat, alınan sonuçlar, teşkilatta bomba etkisi yarattı. Çünkü, aralarında bazı üst düzey görevlilerin ve de FETÖ’cü olduklarından kuşkulanılan personelin de bulunduğu çok sayıda kişi yalan makinası testinden geçemedi.

Edindiğimiz bilgilere göre, testi geçemeyenlerden Hakan Fidan’a yakın olanlar ile bazı FETÖ’cülerin test sonuçları sümen altı edildi (ki aralarında bir tane üst düzey görevli de bulunuyor). Testi geçemeyen diğerleri ikinci kez yalan makinasına bağlandı, ancak bunların çoğu yine başarılı olamayınca haklarında soruşturma başlatıldı.  Bu soruşturmalar da birkaçı dışında kapatıldı.

JÖNTÜRK’e bilgi veren bir kaynak, yalan makinası testinin, teşkilattaki politikleşmeyi de ortaya çıkardığını belirterek şunları söyledi:

MİT, KHK ile Cumhurbaşkanı’na bağlandı.  MİT Müsteşarının başkanlığını yürüttüğü Milli İstihbarat Koordinasyon Kuruluna, Cumhurbaşkanı başkanlık edecek. MİT’in şu an içinde bulunduğu durum, istihbaratçı-politikacı ilişkilerinde yeni bir ivmeye işaret ediyor. Buna göre bazı istihbaratçılar, politik karar mekanizmasıyla fazla içli dışlı olup etki yapmaya çalışacaklar.

Böyle giderse ortada ne istihbaratın koordinasyonu kalır ne de etkinliği. Şu an MİT, politikleşme çukuruna itilmiş durumda.

Yorumlayın

Your email address will not be published.