İsviçre’de diktatörlerin, mafyanın gizli hesapları ortaya döküldü

/

İsviçre’nin medarı iftiharlarından biriydi Credit Suisse bankası.

Şimdilerde başı dünyanın dört bir yanındaki diktatörlere, mafya üyelerine, gizli servis yöneticilerine açtığı “gizli hesaplar” nedeniyle dertte; İsviçre’de hakkında soruşturma açılan tek banka da o artık.

Evet, Credit Suisse’in pandora kutusu açıldıkça ortaya o diktatörlerin, politikacıların, gizli servis yöneticilerinin ve mafya üyelerinin hesapları dökülmeye başladı.

Mesela sınır komşularımızdan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni (Azerbaycan’a bağlıdır, ancak fiziki olarak ayrıdır) yıllardır demir yumrukla yöneten Vasıf Talibov ve oğullarının milyarlık hesapları…

Şimdi burada bir parantez açalım…

Rıza ve Seymur Talibov kardeşlerin Türkiye’de çok yakın oldukları bir isim var: Emin Uçar.

Doğubayazıtlı iş insanı Emin Uçar, Talibov kardeşlerle ortak iş yapıyor; Batum’daki Divan mesela…

Seymur Talibov, Vugar Abbasov, Emin Uçar ve Rıza Talibov, Divan Oteli’n açılışında

Notu düştükten sonra parantezi kapatalım ve konumuza dönelim.

Credit Suisse’te hesabı olanlardan biri de Avrupa’da mafyanın önemli isimlerinden uyuşturucu ticareti hükümlüsü “Misha Banana” olarak bilinen Sırbistan vatandaşı Rodoljub Radulovic. Bir başka isim de Venezuela’nın eski istihbarat şefi (Hugo Chavez döneminde) Carlos Luis Aguilera Borjas.

Bunlardan başka Afrika ve Orta Asya ülkelerinden onlarca şaibeli isim; Cezayir’in eski Savunma Bakanı Khaled Nezzar, eski Kazakistan lideri Nazarbayev’in, eski Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un çocukları mesela… Ve de yine bu ülkelerden onlarca bürokrat, iş insanı, istihbaratçı, mafya üyesi…

Bunlar şimdilik ortaya saçılan isimler.

Peki bunlar arasında Türkiye’den kimse yok mu?

Tabii ki var; özellikle “çok gizli” hesabı olanlar…

Sır perdesi aralandıkça onlar da ifşa olacaklar kuşkusuz.

Bizden aktarması…

NOT: Ortaya dökülen hesaplar, CIA’nın paralarının Pakistan, Ürdün, Yemen, Irak istihbarat yetkililerince nasıl hortumlandığını da gösterdi. Bu paralar hem söz konusu istihbaratçıların şahsi hesaplarına hem de radikal İslamcı gruplara aktarılmış.

Yorumlayın

Your email address will not be published.