Erdoğan’ın veremediği müjde neydi? Gara operasyonunu kim sattı?

AKP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Şubat’ta şunları söylemişti: “Çarşamba günü Millete Sesleniş konuşmamı izlemenizi özellikle tavsiye ediyorum. Görüntülü bir millete seslenişim olacak, bu görüntülü millete seslenişte inşallah sizlere birçok güzellikleri orada takdim edeceğim.”

Heyhat, 10 Şubat oldu ne müjde vardı ortada ne Millete Sesleniş konuşması.

Edindiğimiz bilgilere göre, Erdoğan’ın vereceği müjde, çok gizli planlanan Kuzey Irak’taki Gara bölgesine yönelik olarak TSK’nın planladığı operasyonla ilgiliydi.

Operasyonda temel hedef, terör örgütü PKK’nın elindeki tutsak MİT’çileri, askerleri, polisleri kurtarmaktı. Tabii bu esnada, terör örgütüne de büyük bir darbe vurulması planlanmıştı.

Elde edilen istihbari bilgiler, özellikle 2017 yılından beri PKK’nın elinde olan iki MİT’çinin Gara’daki bir kampta tutulduğunu gösteriyordu.

Ağustos 2017’de terör örgütü PKK’nın elebaşlarından Cemil Bayık’ı “paketlemek” için Kuzey Irak’a giden MİT görevlileri Erhan Pekçetin ve Ayhan Günel, bir ihbar sonucu tuzağa düşürülmüş ve esir düşmüşlerdi (Bu konudaki haberimiz için TIKLAYIN).

Ayhan Günel ve Erhan Pekçetin

…Ve F-16’ların, helikopterlerin, IHA’ların ateş üstünlüğünde komandolar bölgeye indirildi.

Fakaaat, her nasılsa son derece gizli tutulan (KDP’ye de bilgi verilmişti) operasyonla ilgili teröristler bilgi sahibi olup, bölgede güçlerini artırmışlardı.

Çıkan çatışmada, üç askerimiz şehit oldu ve operasyonun birincil amacı olan PKK’nın elindeki MİT’çilerin, asker ve polislerin kurtarılması gerçekleşmedi.

…Ve yukarıda bahsi geçen MİT’çiler hariç, bir mağarada 13 asker ve polisin başlarına kurşun sıkılarak infaz edilmiş cesetleri bulundu.

Operasyon da, PKK’ya verilebildiği kadar zarar verilmesine dönüştü.

İşte, bu nedenle de Erdoğan “müjde”yi veremedi.

Peki, operasyonla ilgili PKK’ya bilgi kimden ve nereden geldi?

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, KDP içindeki bir gruptan; PKK başlarına bela olmasın diye…

Bizden aktarması.

Yorumlayın

Your email address will not be published.