Becerikli Abdullah, “tamamen duygusal” sırlarıyla gitti

İş insanı Abdullah Tivnikli, Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı, Türk Telekom’un satışında oynadığı “karanlık” rol ve de faizle yaptığı faizsiz bankacılık operasyonları ile anılacak. 59 yaşında hayatını kaybeden “Becerikli Abdullah” namlı iş insanı, ölümüyle birlikte özellikle Recep Tayyip Erdoğan ve saz arkadaşlarıyla “tamamen duygusal” ilişkilerini sisler bulvarında bırakarak bu dünyadan göçtü.

Evet, Tivnikli, Nakşibendi tarikatının Erenköy Cemaati olarak bilinen kolunun bir üyesiydi. Nitekim, Cemaatin lideri Osman Nuri Topbaş cenazede, Recep Tayyip Erdoğan’ın hemen sağında yerini almıştı.

Cemaat, Erdoğan’a verdiği destek ve de faizle yapılan “faizsiz bankacılık” ilişkileriyle JÖNTÜRK’ün yakın takibindeydi.

Cemaat, 1984 yılında Topbaş ailesinin girişimleriyle kurulan Al Baraka Türk’te faiz karşılığında para toplamış ve bunu “faizsiz bankacılık” için yaptığını iddia etmişti. Abdullah Tivnikli’nin bu aşamada oynadığı rol de basında yer bulmuştu.

Erenköy Cemaati’nin bu faaliyetlerine ilişkin haberimiz için TIKLAYIN.

Tivnikli daha sonra İ Türk Telekom’un satılış sürecindeki rolüyle gündeme gelmiş, 17-25 Aralık soruşturmasında da yer almıştı. Erdoğan’ın danışmanı İbrahim Kalın’ın kızının okul taksitini ödediği haberleriyle gündeme gelen Tivnikli, zarara uğramamak için AKP’ye yasa değiştirten patron olarak da biliniyordu.

Tivnikli ayrıca bir dönem uluslararıs terör listesinde yer alan ve yasaklı olduğu dönemde Erdoğan’ın özel izniyle Türkiye’de at koşturan Suudi işadamı Yasin El Kadı’yla da yakın ilişkideydi.

Özetle, cenazedeki fotoğraf, Tivnikli’nin bu işleri kimlerle kotardığını göstermesi açısından da önem arzediyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.