Zencani-Zarrab, Türkiye’de 8,5 milyar dolar rüşvet dağıtmış

/

Dağıtılan bu rüşvetin 170 milyon dolarlık bölümü 17–25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturmasında adları geçen eski AKP’li bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış’a gitmiş. Kalan büyük miktarın kime gittiği ise sır.

Nokta Dergisi’nin haberine göre, İran Petrol Bakanlığı’na ait 2.8 milyar dolarlık petrol parasını çalmakla suçlanan ve Devrim Mahkemesi tarafından 6 Mart 2016’da hakkında idam kararı verilen Bebek Zencani, Türkiye’de ortağı Reza Zarrab ile dağıttıkları rüşvet miktarını mahkemede açıklamış.

İşte Nokta’nın kapak konusu olan haberde gündeme getirilen iddialar:

Dava boyunca İran medyasında, yargılamanın Türkiye’yi de kapsayan bir süreç olduğuna ilişkin haberler çıktı. Zencani, Zarrab’dan Türkiye’deki kolu olarak net biçimde söz etti. Duruşmalarda ve iddianamede Türkiye’nin adı sıkça geçti. Babek Zencani, rüşvet verdiğini inkar etmedi hiçbir zaman. Bin 500 kilo altının İstanbul’da uçakta yakalandığında rüşvet vererek uçağı nasıl havalandırdığını açık açık anlattı.

İran’ın petrol paralarını Türkiye’deki ortağı Reza Zarrab’a verdiğini de açıklıkla dile getirdi. İfadesine göre; para trafiğinde yüzde 20–25’lik payı ‘aklanma komisyonu’ olarak dağıtıldı. Kendi payı ise yüzde 2 idi. Komisyonun yüzde 5’inin Dubai’de, yüzde 5’inin ise Türkiye’de kaldığını söylüyordu.

babekzencani1c

Zencani, kendisine ait havayolu şirketleriyle Türkiye’ye soktuğu altın/paranın çıkarılması sırasında Türkiye’deki ortağı aracılığıyla Türk yetkililere yüksek miktarda rüşvet verildiğini itiraf etti. Zencani üç Türk bakana bizzat ne kadar para verdiğini isimlerini söyleyerek anlattı. Verdiği rakam toplamda 137 milyona denk geliyordu.

babekzencani1b

Zencani, Türkiye’de dağıtılan rüşvetin toplam rakamını da verdi: 8.5 milyar dolar! İddia ettiği 8.5 milyar dolar ‘komisyon’un asıl büyük kısmının dağıtımını ise Türkiye’deki kolunun bildiğini söylüyordu.

Yorumlayın

Your email address will not be published.