Venezuela’nın Reza Zarrab’ının Erdoğan ailesine kadar uzanan ilişkileri

/

Adı, Alex Nain Saab Moran; hem Kolombiya hem Venezuela hem de Antigua ve Barbuda pasaportları taşıyor ve de Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun “para aklama makinası” olarak biliniyor.

Yaptığı, bir dönem Reza Zarrab’ın Türkiye’de yaptığıyla (altın karşılığı petrol) büyük benzerlik taşıyor. Alex Saab, Maduro’nun himayesinde Venezuela’ya altın karşılığında Türkiye ve Meksika’dan gıda sağlıyor ve aradan aldığı komisyonlarla servetine servet katıyor.

İşte Venezuela’nın Reza Zarrab’ı, geçtiğimiz günlerde Afrika’daki ada ülkesi Cabo Verde’de (Yeşil Burun Adaları) yakalanıp gözaltına alındı.

Saab havalanında gözaltına alındı

Alex Saab’ın gözaltına alınmasında ABD’nin nefes kesen takibinin payı büyük. İki ülke arasında suçluların geri iadesi anlaşması olmamasına rağmen, Cabo Verde yetkilileri, Alex Saab’ın ABD’ye iadesinin ihtimal dahilinde olduğunu belirtiyorlar.

Bu gerçekleşirse Saab, ABD’de yargılanacak ve pandoranın kutusu açılacak. ABD, Saab’ın kara para akladığını ve Venezuela’nın uygulanan ambargoyu onun üzerinden deldiğini iddia ediyor.

Saab’ın kara para aklama ile ilgili olar peşinde olan yalnızca ABD değil. Saab, İtalya ve doğum yeri olan ve pasaportunu da taşıdığı (Aslen Lübnanlı) Kolombiya’da da yolsuzluktan aranıyor.

Türkiye bağlantıları

Saab’ın üzerine kayıtlı görünmese de istihbarat servislerince onun tarafından 2015 yılında İstanbul’da kurulduğu bilinen Mulberry Proje Yatırım Anonim Şirketi, altın-gıda ticaretinin en önemli ayaklarından biri.

Şirketin ortakları olarak Venezuela vatandaşı Betsy Desiree Mata Pereda ile Türk vatandaşı Serkan Sarıkeçe (ki emlak işinde ve de özellikle Bilal Erdoğan ve Damat Berat Albayrak’la teşrik-i mesaisi var) görünüyor.

Türkiye’ye Venezuela altını rafine edilmek üzere bu şirket üzerinden götürülüyor. 2018 yılında Erdoğan ve Maduro’nun anlaşması sonucu 2018 yılında Türkiye’ye yaklaşık 900 milyon dolar değerinde işlenmemiş altın ihraç etmişti.

Maduro’nun altın sevgisi

Altınların Türkiye’de rafine edilmesi ve sonra geri gönderilmesi gerekiyordu. Ama TÜİK verilerinde aynı dönem Venezuela’ya ihraç edilen altın oranları benzer seviyelerde görünmüyordu. Altınların karşılığında Türkiye’den gıda tedariki yapıldığı belirtiliyordu. Öyle ki ABD Hazina Bakanlığı’na göre, Saab, Türkiye’den aldığı gıda ürünlerini yüksek fiyatlarla altın karşılığında Venezuela’ya satıyordu.

JÖNTÜRK, Türkiye’ye gönderilen altınlarla ilgili aylar öncesinden şu haberi yapmıştı: TIKLAYIN

İstihbarat kaynaklarına göre, Saab’ın bu girişimlerinden aldığı komisyonlar milyonlarca dolara tekabül ediyor.

JÖNTÜRK’e bilgi veren bir kaynak, Saab ve Türkiye’deki bağlantılarının, altın-gıda işinin sekteye uğramaması için Erdoğan ve ailesi tarafından gözetildiğini söylüyor.

Türkiye’ye sık sık gelen Venezuela Petrol Bakanı El Aissami bağlantısı

Burada ilginç bir noktaya temas edelim.

Türkiye’ye gönderilen 900 ton altınla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Ocak 2019’da Maduro’ya en yakın isimlerden Tareck El Aissami (Şimdi Petrol Bakanı) Çorum’a kadar giderek, altın işleme tesislerinde temaslarda bulunmuştu.

El Aissami (sağda), Çorum’da altın işleme tesisi yöneticileriyle

ABD istihbarat raporlarında Alex Saab’ın tüm işlerini El Aissami ile birlikte yürüttüğü bilgisi yer alıyor.

ABD Hazine Bakanlığı’nın 25 Temmuz 2019 tarihli açıklamasında Saab’ın Türkiye ile ilişkisine dair da şu ifadeler yer alıyor:

Saab, Venezuela hükümetinin Türkiye’ye altın sattığı yapıyı oluşturmak için, mevcut Sanayi ve Ulusal Üretim Bakanı, eski devlet başkanı yardımcısı El Aissami dahil Venezuela hükümeti mensuplarıyla çalıştı.

Venezuela’nın altın sektöründeki usulsüz operasyonları sonucunda, ve Maduro ile şaibeli ortaklarının Venezuela halkını ve kaynakları daha fazla sömürmesine engel olma amacıyla, Hazine Bakanı Mnuchin, Kasım 2018’de Venezuela ekonomisinin altın sektörüne yaptırım uygulama kararı almıştır.

El Aissami’nin şu an Venezuela Petrol Bakanı olduğunu bir kez daha hatırlatmakta yarar var.

Bu arada olayın bir de magazin boyutu var. Saab’ın İtalyan eşi ve kendisinden 20 yaş küzük Camilla Fabri de, İtalya’da kara para aklama suçlamasıyla aranıyor.

Alex Saab ve Camilla Fabri

Bir dönemin ünlü mankenlerinden olan Fabri’nin güzelliği ve bu sayede edindiği ilişkilerin de Saab’ın büyümesinde etken olduğu da gelen haberler arasında.

Camilla Fabri’nin albümünden

Şimdi sormak gerekiyor:

Bu katakullinin Türkiye ayağının başında asıl kim var?

Tahmin etmesi hiç de zor değil…

NOT: Alex Saab’ın oğlu Shadi Nain Saab’ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli olarak Türkiye’de bazı çevrelerle ilişkileri de ayrı bir yazı konusu.

Yorumlayın

Your email address will not be published.