Türk Talibanlar’ın sözde cihatla karışık para savaşı

JÖNTÜRK, ezber bozmaya devam ediyor. Şimdi sırada Afganistan’da Taliban saflarında terör estiren şeriatçı Türkler’in kirli para savaşı var. Evet, Taliban’ın en sert kolu olarak bilinen Hakkani grubunun kontrolündeki Türk Talibanların sayısı giderek artarken, gruplar arasındaki anlaşmazlık da had safhada. İşte JÖNTÜRK farkıyla Türk Talibanlar:

Hakkani grubu, Taliban’ın terör şubesi olarak biliniyor. Liderliğini Sirac Hakkani’nin yaptığı grup, Afganistan’ın doğusundaki Veziristan bölgesinde hakim durumda. Nitekim, geçtiğimiz günlerde düzenlediği saldırı ile ABD ile Pakistan arasındaki ilişkileri tamamen kopma noktasına getirdi (ABD, Pakistan’ı Hakkani grubunun hamisi olarak gösterirken, Pakistan, Hakkani grubunun CIA güdümünde olduğu iddiasında).

Bu kısa girişten sonra gelelim Türk Talibanlara…

Hakkani grubunun İnternette beslediği bazı siteler aracılığıyla Türkiye’den ve Almanya’dan Türkleri sözde “cihad savaşı”na çağırdığı ve bu yolla birçok Türkü saflarına kattığı biliniyor.

Bu siteler yoluyla bağlantı kurulan Türkler, Pakistan üzerinden Afganistan’a gidiyorlar ve orada Hakkani grubunun kontrolündeki Taifetül Mansura (Zafer Alayı) birliğine katılıyorlar. Burada eğitim gören Türkler daha sonra Afganistan’daki koalisyon güçlerine karşı eylemlere gönderiliyorlar.

Burada bir parantez açalım…

Taifetül Mansura’nın liderlik kadrosundaki isimlerden biri de daha üç dört ay öncesine kadar Ebu zer kod adlı Almanya kökenli Türk Serdal Erbaşı’ydı. Erbaşı, Taifetül Mansura’nın liderlik kadrosuyla anlaşmazlığa düştü ve Türkler’den oluşan başka bir gruba liderlik etmeye başladı. Erbaşı, gruba Çeçenistan’daki savaş sırasında tanıdığı iki Dağıstanlı arkadaşını da dahil etti.

Bir süre sonra yurtdışından gelen yüklü bir para konusunda Erbaşı ve iki Dağıstanlı arkadaşı arasında anlaşmazlık çıktı. Bir süre sonra iki Dağıstanlının cesedi bulundu. Bunun üzerine Hakkani grubu, kurduğu şeriat mahkemesinde Serdal Erbaşı ve bir tetikçi Türk’ü yargılayarak haklarında idam kararı verdi.

Serdal Erbaşı

Karar anında yerine getirildi  ve iki Dağıstanlının ölüm emrini veren Erbaşı ve emri uygulayan diğer Türk, kurşuna dizilerek öldürüldüler.

Anlaşmazlığın temeli olan yurtdışından gönderilen paranın akibeti ise bir türlü öğrenilemedi.

Bu olay Hakkani grubunun içinde çok geniş yankı buldu. Erbaşı’nı destekleyenlerle karşıtları arasındaki tartışmaların hâlâ sürdüğü gelen haberler arasında.

Evet parantazi kapatalım ve lafımıza yekün tutalım.

Afganistan’a sözde cihad hayaliyle Türkiye’den ve Almanya’dan birçok Türk genci gitmeye devam ediyor.

Yok mu bu konulara el atacak bir babayiğit?

Böyle giderse Türk Talibanlar, Türkiye’ye karşı bumerang olurlar…

Bizden söylemesi…

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir