Namaz kılan asker fotoğrafının “ince” mesajları ve Gülen cemaati

Bir paylaşım sitesinde yayınlanan ve askerlerin toplu halde namaz kıldığını gösteren fotoğraf, Türkiye’de son yıllarda TSK merkezli yaşanan tartışmalarla ilgili önemli bir dolgu malzemesi niteliğinde. Fotoğraf, “TSK içindeki cemaat örgülenmesine mi” işaret ediyor, yoksa “Bakın TSK’da herkes dini vecibesini yerine getiriyor” mesajı mı veriyor? İşte bu fotoğrafın hatırlattıkları:

İlk anda akıllara gelenlerden biri Fetullah Gülen’in 35 yıllık arkadaşı Nurettin Veren’in açıklamaları. Veren yaklaşık 5 yıl önce TSK’ya verdiği raporda Gülen Cemaati’nin ordu içinde örgütlenme çalışmalarını anlatıyordu.

Nurettin Veren

Veren, 2006 yılında TSK’ya ordu içindeki Fettullahçı gizli örgütlenmenin detaylarını vermiş,  sunduğu raporda şu başlıklara değinmişti:

“-TSK’daki örgütlenmeyi sağlayanların başında S.S.A. geliyor. Şimdi (2006 yılı) Amerika’da olduğunu biliyorum. Diğer bir isim de K.Ü. Aynı zamanda denizcilere bakıyor.

-Askerler değişik evlerde salı günleri misafir edilir gizli toplantılar yapılır.

-Çeşitli kademelerdeki Fethullahçı subaylar Gülen’e istihbarat getirir.

-Kurmay Binbaşı seviyesinde subaylar Gülen’e brifing verir.

-Bazı teğmenler kılıçlarını Fethullah Gülen’e getirdiler, bunlar İzmir’de bir dershanenin üst katında sergilendi ve daha sonra kaldırıldı. Bu teğmenlerin bazıları ordudan atıldı. Bunun üzerine “Ordu din düşmanı” propagandası yapıldı.

-95 yılında TSK’dan atılan denizciler  Fethullahçılar.

-Bazı askeri öğrenciler Fethullahçılardan burs alırlar. Bunlar üst seviyelere geldiklerinde Fethullah’a bağlılıklarını devam ettirirler.”

Bu raporun dışında geçtiğimiz Temmuz ayında Genelkurmay Başkanlığı görevinden istifa eden Işık Koşaner’in veda açıklaması da raporun sonuçlarını açıklar nitelikte. Koşaner, TSK’da yapılan tutuklamaların, orduyu suç örgütü gibi gösterdiğini söyleyip şu konuşmayı yapmıştı:

“Şu anda 173‘ü muvazzaf, 77‘si emekli olmak üzere 250 general-amiral, subay, astsubay ve uzman jandarma çavuş, hürriyetlerinden yoksun olarak tutuklu bulunmaktadır. Tutuklamaların evrensel hukuk kaidelerine, hakka, adalete ve vicdani değerlere uygun olarak yapıldığını kabul etmek, bir çok hukukçunun da ifade ettiği gibi, mümkün değildir.

Soruşturma ve uzun süreli tutuklamaların bir amacının da TSK‘nın sürekli gündemde tutularak kamuoyunda bir suç teşkilatı olduğu izleniminin yaratılmaya çalışıldığı, bunu fırsat bilen yanlı medyanın da her türlü yalan haber, iftira ve suçlamalarla yüce ulusumuzu kendi silahlı kuvvetlerine karşı tavır almaya teşvik ettiği dikkatlerden kaçmamaktadır.”

Bu açıklamadaki “yanlı medya”nın kimlere işaret ettiği herkesin malumu.

Zaten Fethullah Gülen’in TSK’nın “içten fethi”ne ilişkin daha önce sarfettiği sözler de hâlâ hafızalarda tazeliğini koruyor.

Ha tabii  “Askeriyede dini vecibelerin yerine getirilmesine izin verilmiyor” şeklinde düşününlere bu fotoğrafla “Bakın öyle değil işte” mesajının verildiği de söylenebilir kuşkusuz.

Fakaaat, bumesaj, Türkiye’de son dönemlerde yaşananlar dikkate alındığında “asıl mesajlar” içinde kaybolup gidiyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.