Sibel Kekilli, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını bakın kime ve nasıl şikayet etti?

Türk kökenli Alman oyuncu ve eskilerin porno yıldızı Sibel Kekilli, Türkiye’nin Recep Tayyip Erdoğan’ın gece yarısı imzasıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmasını, Shae rolünü oynadığı “Taht Oyunları” (Game of Thrones) dizisinin senaristi ve kitabının yazarı George R.R. Martin’e şikayet etti.

Ünlü yazar da bu şikayet üzerine sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Sibel Kekilli’ye destek verdi ve onun mesajının Türkiye’deki kadınlara yansıtılmasından memnunluk duyduğunu ifade etti.

Martin, Tweet’inde link verdiği yazısında şunları söyledi:

“Türkiye’de Şiddet

28 Mart 2021

Sevgili arkadaşım Sibel Kekilli, HBO Game of Thrones fanları onu Shae rolü ile de hatırlar, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yaşanan can sıkıcı gelişmeler ile ilgili beni uyaran bir mail attı.

(Sibel Almanya’da doğmuş, büyümüş ve yaşıyor; ancak Türk kökenli)

Mailinde, Erdoğan yönetimindeki Türkiye’nin kadına yönelik şiddetle mücadele amacı taşıyan İstanbul Sözleşmesi’nden resmi olarak çekildiği söyledi.

Detaylar şöyle:

https://edition.cnn.com/2021/03/20/europe/turkey-convention-violence-women-intl/index.html

Sibel, kendisi de şiddet mağduru olmayı ilk elden deneyimlemiş biri olarak, uzun zamandır dünya genelinde kadına yönelik şiddet mücadelesinde aktif rol alıyor.

Sibel yalnızca iyi bir oyuncu değil (Shae karakterine kitaplarımda olmayan bir ruh ve derinlik verdi), ayrıca gerçekten cesur bir kadın ve bir kahraman. Yaptığı ve yapmaya çalıştığı şeyler için ona gerçekten hayranım. Ona ve Türkiye’den beni duyan kız çocuklarına ve kadınlara bir mesajım var:

Selam ve Sevgiler.

Dik durun, güçlü durun.”

Fantastik romanlarıyla tanınan George R.R. Martin’in özellikle hala bitirmediği (ki bu konuda çok eleştiriliyor) Buz ve Ateşin Şarkısı (A Song of Ice and Fire) dizisi, tüm dünyada geniş bir okuyucu kitlesine sahip.

Martin, Sibel Kekilli’nin “Shae” karakterine yaptığı katkıyı her fırsatta göklere çıkarıyordu.

Sibel Kekilli ve George R.R. Martin

Buradan hareketle işte Sibel Kekilli’nin “Shae” karakterine yaptığı katkılardan bir sahne:

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir