Putin ve Esad’ın IŞİD’le “hayır”lı petrol işleri

Tamam, IŞİD’in kaçak petrolünden nemalanan Türk de var Kürt de. Fakaaat, Suriye lideri Beşar Esad’ın doğrudan Rusya lideri Vlademir Putin’in de dolaylı yollardan IŞİD’in kaçak petrolünün dağıtım ve satımı ile bir şekilde ilişkili olduklarının ortaya çıkması, olayın boyutunu değiştirdi. Kaçak petrol konusunda IŞİD ile Suriye rejimi arasında arabuluculuk yaptığı belirlenen Esad’ın akrabası ve Putin’in yakın dostu Suriyeli işadamı George Haswani, ABD tarafından kara listeye alındı.

ABD Hazine Bakanlığı, Esad rejimine finansal destek sağladıkları ve IŞİD’den petrol almasına aracılık ettikleri gerekçesiyle aralarında Rusların da bulunduğu 4 kişi ve 6 şirkete yaptırım uygulayacak. Bakanlıktan yapılan açıklamada, yaptırım kararının, Esad’in Suriye halkına yönelik şiddet eylemlerine cevaben alındığı ve listeye alınan şahıslar arasında rejimin IŞİD’den petrol temin etmesine yardımcı olan aracıların bulunduğu belirtildi.

Buna göre, Suriye vatandaşı George Haswani ve sahibi olduğu Hesco Mühendislik ve İnşaat Şirketi, Esad rejimine IŞİD’den petrol alınmasında aracılık etmesi nedeniyle listeye alındı. Hesco Mühendislik ve İnşaat Şirketi’nin Suriye’de IŞİD’in kontrolünde bulunan bölgede faaliyet gösterdiği kaydedilen açıklamada, ayrıca firmanın Avrupa Birliği’nin yaptırım listesine mart ayında eklendiği hatırlatıldı.

Yaptırımlar çerçevesinde, bu şahıs ve kuruluşların ABD’de bulunan tüm mal varlıkları dondurulurken, Amerikalılarla ticari ilişkileri de yasaklandı.

georgehaswani

George Haswani kim?

Haswani, Suriye’li Hristiyan bir aileden geliyor. Esad’ın akrabalarından biri ile evli ve iç savaştan önce Suriye’deki petrol rafinerilerinde çalıştı. Rusya’da eğitim gördü. Bu sırada Rusya’nın özellikle savunma ve güvenlik alanındaki krem tabakasıyla ilişki kurdu (Putin’in de aralarında olduğu). Hesco Mühendislik ve İnşaat şirketini kurdu ve ilişkileri sayesinde Rus petrol ve gaz şirketlerinin ayrıcalıklı haklarını elde etti.

Hesco kısa süre içinde büyüdü. Rus ordusu ve Rus petrol şirketlerinin ihtiyacı olan makina ve yedek parça ihtiyacını, ithalat yoluyla karşılamaya başladı. Şirketin Rusya’daki merkezinin başına damadı Yousuf Arbash’ı getirdi. Arbash, Hafız Esad döneminde Suriye askeri istihbaratının başı olan Ali Duba ile Moskova’da çok yakın ilişki kurdu ve onun oğlunu da şirket bünyesine kattı.

George Haswani, bu arada Suriye’de petrol sektöründeki ilişkilerini de çeşitli vesilelerle güçlendirdi. Bu ilişkiler IŞİD petrol rafinerilerini ele geçirince de sürdü. Haswani, IŞİD’e eleman ve ekipman sağlayarak rafinerilerin canlı tutulmasına katkıda bulundu. Öyle ki, IŞİD ile bir rafineride ortaklığa bile gitti.

…Ve George Haswani, IŞİD’in kaçak petrolünün Esad rejimine satışında en büyük aracı oldu. Faaliyetleri dikkat çekici boyutlara ulaşınca da hem AB hem de ABD tarafından kara listeye alındı.

Özetle, Putin her fırsatta “IŞİD’den petrol alanlar ve satanlar Türkiye’den” diye kasım kasım kasılırken kendi gözündeki merteği görmüyor ya da görmek istemiyor.

Bakalım IŞİD petrolüyle ilişkili olmakla suçlanan Türkiye’den o isimler (Bilal, Damat Albayrak vb.) de kara listeye girecekler mi?

Yorumlayın

Your email address will not be published.