Yeni İsrail maslahatgüzarı Irit Lillian “çok gizli” Hamas dosyasıyla göreve başladı

Evet, İsrail’in yeni Ankara maslahatgüzarı Irit Lillian oldu.

Lillian’ın uzmanlık alanlarından biri de Türkiye.

O “çok gizli” dosyaya geçmeden önce Irit Lillian hakkında kısa bir bilgi:

1962 doğumlu. Lisans eğitimini arkeoloji, Mısırbilim dallarında Tel Aviv Üniversitesi’nde, yüksek lisansını ise Doğu ve Batı çalışmaları alanında Kudüs İbrani Üniversitesi’nde yaptı. 1986 yılında katıldığı İsrail Dışişleri Bakanlığı’nda kariyer yaptı. 2007 yılında Avusturya, 2015-2019 yılları arasında da Bulgaristan Büyükelçiliği görevlerinde bulundu.

Türkiye’ye aşırı bir ilgisi olan Lillian’ın albümünde Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerden görüntüler ve ilginçtir Osman Hamdi Bey’in iki tablosu da bulunuyor.

Irit Lillian, Türkiye ile İsrail temsilciliklerini büyükelçilik düzeyine yükseltirse ülkesinin Ankara Büyükelçisi olarak görevini sürdürecek.

Fakaaat, iki tarafın da ilişkilerin geliştirilmesine yönelik beyanlarına rağmen, İsrail istihbaratının son raporu, umutlara gölge düşürdü.

Mossad’ın hazırladığı son raporda, Hamas’ın İstanbul’da gizli bir biriminin olduğu (ki resmi ofisin bilgisinin dışında) belirtilerek şu görüşlere yer veriliyor:

İstanbul’daki bu gizli birimin başında Salih el-Aruri var. El-Aruri, bu birimi Beyrut’tan yönetiyor. Birim, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Ramallah’taki Filistin kurum ve temsilciliklerine karşı siber saldırılar düzenliyor.

Salih el-Aruri, daha önce Türkiye’deydi ve sonra sınır dışı edildi

Bu birim istihbarat toplamak yanında ayrıca, Türkiye’de bulunan Filistinlileri ve Arapları, devşirmeye de çalışıyor.

Bu birimin tüm faaliyetlerinin organizatörü ise Gazze’deki üst düzey Hamas yetkilisi Mihiya Sinwar. Sinwar, Hamas siyasi kanadına bilgi vermeden bu gizli birimi Hamas’ın askeri kanadının önemli isimlerinden Samah Sarraj aracılığıyla yönetiyor.

Bu gizli birim, Hizbullah ve İran’la işbirliği halinde.

Raporun özeti bu.

İşte İsrail ilişkilerin Büyükelçilik düzeyine çıkarılması için Türkiye’den bu birimin faaliyetlerine son verilmesini istiyor.

JÖNTÜRK’e bilgi veren istihbarat kaynakları ise, söz konusu Mossad raporunun iddia niteliğinde olduğunu, bu gizli birimle ilgili kanıtlara yer verilmediğini söylediler.

Bizden aktarması.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir