Mossad Başkanı David Barnea’dan “Omerta” (Konuşulmayacak) ilanı

Mossad Başkanı David Barnea, özellikle emekli Mossad ajanlarına konuşma yasağı getirdi.

David Barnea (“Dadi” olarak bilinir), emekli Mossad ajanlarının son zamanlarda basın yayın organlarına yaptıkları açıklamalardan rahatsızlık duyduğunu geçtiğimiz günlerde İsrail Başbakanı Naftali Benet’e iletmişti.

Bunun ardından Barnea, emekli Mossad görevlilerine yönelik olarak “Yeni veya eski Mossad operasyonlarıyla ilgili en küçük bir açıklamada bulunan cezalandırılacak” uyarısında bulundu.

Barnea’nın bu yasağı, selefi Yossi Cohen’in Mossad’ın özellikle İran operasyonlarıyla ilgili basına yaptığı açıklamalardan sonra gelmesi manidar bulundu.

Yossi Cohen

Yossi Cohen, görevi Barnea’ya teslim ettikten sonra Japon yatırım devi SoftBank’ın İsrail sorumlusu olmuş ve Mossad operasyonlarıyla ilgili ardı ardına basına röportajlar vermişti.

David Barnea

David Barnea (56), eğitiminin ardından bir süre bankacı olarak çalıştı. İsrail ordusunun elit keşif biriminde görev yaptıktan sonra 1996’da Mossad’a girdi. Barnea, özellikle 2013-19 arası Tsomet casus devşirme biriminin başında (Türkiye de ilgi alanındaydı). Daha sonra Mossad’a bağlı Keshet elektronik dinleme biriminin başkan yardımcısı oldu.

2019 yılında Mossad başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Bu yılın Haziran ayında da Mossad Başkanı olarak atandı.

“Dadi” olarak bilinen David Barnea, Mossad’ın riskli ve saldırgan operasyonlar düzenlemesini destekliyor.

Barnea, evli ve 4 çocuk babası.

Yorumlayın

Your email address will not be published.