FLAŞ! Rusya askeri istihbarat başkanını “Türk istihbaratı” mı öldürdü?

Ankara ile Moskova arasındaki gerginliğin bu denli büyümesinde düşürülen SU-24 uçağından çok Rusya Askeri İstihbarat Başkanı İgor Sergun’un, gizli bir görev için bulunduğu Lübnan’da “Türk istihbaratınca öldürülmesi”nin etkin olduğu iddia edildi. Putin’e en yakın isimlerden biri olan Igor Sergun’un, 3 Ocak 2016’da Moskova’da kalp krizinden öldüğü açıklanmıştı.

İddiayı ortaya Lübnan gazetesi Al Akhbar attı. Gazete, Londra’daki bir diplomatik kaynağa dayandırdığı haberinde, Igor Sergun’un, Lübnan’da gizli bir görevi ifa ederken, bazı Arap ve Ortadoğu istihbarat servislerinin katıldığı bir operasyonla öldürüldüğünü iddia etti.

Gazete, Türk istihbaratının da operasyonda yer aldığını, bu olayın sonrasında Rus uçağının düşürülmesiyle iki ülke arasında gerilen ilişkilerin tamamen kopma noktasına geldiğini ileri sürdü.

59 yaşındaki Igor Sergun’un ölümünden hemen sonra Moskova, askeri istihbarat başkanının kalp krizi sonucu öldüğünü duyurmuştu.

Buna karşın, Sergun’un doğrudan Putin tarafından verilen emirle ölümünden üç hafta önce Suriye’ye gönderildiği ve Beşar Esad’la görüştüğü biliniyordu.

Igor Sergun, Rusya’nın Kırım’ı ilhakında çok önemli rol oynamıştı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.