Kim Jong-un, playboy kardeşini iki kadın suikastçiye zehirletmiş

Kuzey Kore diktatörü Kim Jong-un’un baba bir ana ayrı kardeşi Kim Jong-nam’ı, Malezyaya’da iki kadın suikastçiye zehirlettiği ortaya çıktı. Suikastçiler, zehri Kim Jong-nam’ın yüzüne spray kalem ile boca etmişler.

Malezya medyasında suikastçi kadınlardan birine ait olduğu bildirilen bir güvenlik kamerası görüntüsü paylaşıldı.

Malezya polisi de, suikastla ilgisi olduğu düşünülen bir kadını gözaltına aldığını açıkladı. Güvenlik kamerası görüntülerinden tespit edilen şüphelinin Vietnam pasaportu taşıdığı ve gözaltına alındığı sırada yalnız olduğu belirtildi. Pasaporttaki isminin Doan Thi Huong olduğu görülen kadının, yayınlanan güvenlik kamerası görüntülerindeki kişi olup olmadığı bilinmiyor.

Nasıl olmuştu?

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki havaalanına 13 Şubat 2017’de Çin’in güneyindeki Makao bölgesine gitmek üzere gelen 45 yaşındaki Kim Yong-nam, uçuştan yaklaşık bir saat önce baş dönmesi şikayetiyle terminal görevlilerinden yardım istedi.

Görevlilere “Biri beni arkamdan tutup yüzüme sıvı madde sıktı” diyen Kim, “bayılmak üzereyken” havalimanı kliniğine ulaştırıldı, klinikte “hafif felç” belirtileri gösterdi ve ambulansla Putrajaya Hastanesi’ne götürüldüğü sırada öldü.

Playboy olarak biliniyordu

Kim Jong-nam, Kuzey Kore’yi 17 sene yönettikten sonra 2011 yılında hayatını kaybeden eski lider Kim Jong-il’in üç oğlundan en büyüğüydü. Kim Jong-nam, Kuzey Kore’nin 2011 yılında ölen eski lideri Kim Jong-il ile oyuncu Sung Hae-rim’in evlilik dışı ilişkilerinden dünyaya gelmişti.

Kim Jong-nam’ın, babası ile yaşadığı anlaşmazlık sonrasında 2001 yılında sahte belgelerle Japonya’ya kaçtığı ve o tarihten bu yana yurt dışında, ağırlık olarak da Çin’in Makao bölgesinde yaşadığı belirtiliyor.

Playboy olarak bilinen Kim Jong-nam’ın ayrıca, 2010’da Çin’deki bir suikast girişiminden kurtulduğu iddia edilmişti.

Güney Kore Ulusal İstihbarat Hizmeti (NIS) Müdürü Lee Byung-ho de Pyongyang yönetiminin uzun zamandır Kim Jong-nam’ı öldürmeyi planladığını ancak Kim’in Çin tarafından korunduğunu ileri sürmüştü.

Diktatör Kim Jong-un

Babasının ölümünün ardından 2011’de iktidara gelen Kim Jong-un, daha önce de eniştesini ve bazı üst düzey yetkilileri infaz ettirmişti. Kim’in eniştesi ve Ulusal Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Chang Song Thaek, yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle 2013’te idam edilmişti. Chang’ın köpeklere yedirildiği öne sürülmüştü.

Yorumlayın

Your email address will not be published.