John Bolton’un kitabında Erdoğan ve Damat’la ilgili şok detaylar

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un yazdığı “The Room Where It Happened: A White House Memoir” (Olayın Gerçekleştiği Oda: Beyaz Saray Anıları) adlı kitap daha piyasaya çıkmadan deprem etkisi yarattı.

John Bolton’ın 17 ay boyunca ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yaptığı dönemi anlattığı kitabında, Donald Trump yerden yere vuruluyor. Beyaz Saray, kitabın dağıtımının engellenmesi için harekete geçti.

Peki neler var bu kitapta?

Trump’ın, sevdiği Erdoğan ve Şi Cingping gibi “diktatörleri” kayırdığından tutun da Finlandiya’yı Rusya’nın bir bölgesi olarak gördüğüne kadar ABD Başkanı’nı yerin dibine sokan detaylarla dolu kitap…

Recep Tayyip Erdoğan’dan ve Damat’tan da bahsediyor Bolton…

Mesela, Halkbank ile ilgili şu satırlar (Banka adı vermiyor ama, bilen biliyor):

Erdoğan’ın Başkan Trump’a, İran yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle New York Güney Bölgesi Savcısı’nın soruşturması altındaki bir Türk şirketinin suçsuz olduğunu savunan bir not verdi.

Trump Erdoğan’a, meseleyi halledeceğini söyledi ve Güney Bölgesi savcılarının kendisine değil Obama’ya yakın kişiler olduğunu anlattı. Bunların yerine kendisine yakın kişiler geldiğinde sorunun çözülebileceğini belirtti.

Damat Berat Albayrak krizi

John Bolton’un anılarında Trump’ın üst düzey danışmanı ve damadı Jared Kushner ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın arasında yapılan görüşmelerin yönetimde yarattığı rahatsızlığı şöyle anlatıyor:

Pompeo (Dışişleri Bakanı) ve (Maliye Bakanı) Mnuchin’i bu yeni ‘damat kanalı’ konusunda bilgilendirdim ve her ikisi de sinirlendi. Pompeo çok öfkelenmişti. Çünkü bu Kushner’ın (aslında hiçbir zaman hazır olmayan Ortadoğu Barış Planı ile birlikte) yapmaması gereken uluslararası ilişkiler müzakerelerinde bulunduğu bir başka örnekti.

Berat Albayrak ve Jared Kushner

Bolton kitabında ayrıca Trump’ın yeniden ABD Başkanı seçilmek için Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’den yardım istediğini, Çin’in ABD’den daha fazla tarım ürünü almasını talep ettiğini öne sürdü.

Ha tabi Trump’ın gazeteciler için düşündükleri de Bolton’ın kitabında yerini alıyor.

Bolton’a göre, Trump, gazetecilerin “yok edilmesi” gereken pislikler olduğu görüşünde.

Yorumlayın

Your email address will not be published.