Azerbaycan’da Aliyev ailesinin “offshore”dan büyük vurgunu

/

Fena götürmüşler… Aliyev ailesinin (İlham, Mihriban, Arzu, Leyla) Britanya Virjin Adaları’ndaki  gizli “offshore” şirketlere sahip oldukları ortaya çıktı.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Birliği’nin (ICIJ) patlattığı “offshore leaks” olarak adlandırılan sızıntı belgelere göre İlmah Aliyev, eşi Mihbiran ve kızları Leyla ile Arzu’nun Britanya Virjin Adaları’ndaki faaliyetleri şöyle:

Azerbaycan’ın ihale imparatoru olarak bilinen Hasan Gozal (İlham Aliyev’in yakın dostudur kendileri) 2008 yılında Leyla ve Arzu’nun adlarına Britinya Virjin Adaları’nda üç adet şirket kuruyor.  Bunlar Arbor Investments (Arzu’nun adına) ve LaBelezza Holdings Limited ve Harvard Management Limited (Leyla’nın adına).

Sözkonusu üç şirket de Singapur’da “offshore” faaliyetleri organize eden bir kuruluş tarafından kurulmuş.

Leyla ve Arzu Aliyev

Leyla ve Arzu Aliyev’in sözkonusu şirketlere babaları İlham Aliyev’in ikinci kez Devlet başkanlığı’nda seçilmesinin hemen ardından ortak edilmeleri ilgi çekici. Kızların şirketlerdeki adresi olarak Dubai’de Aliyev ailesinin sahip olduğu 6 Milyon dolarlık muhteşem daire gösterilmiş.

İlham Aliyev ve eşi Mihriban da 2003 yılında kurulan Rosamund International Ltd. adlı şirketin sahipleri olarak görülüyor. İlham Aliyev, bu şirkete ortak olduğu tarihte yalnızca milletvekiliydi. Azerbaycan yasaları, milletvekillerinin yurtdışında ticari faaliyetlerde bulunmalarını yasaklıyor. Buna karşın Aliyev’in o tarihlerde bir “offshore” şirkete ortak olması, belgelerin yayınlanması ile birlikte işlenmiş bir suç olarak ortaya çıkıyor.

Piyasalarda gizli offshore şirketlerin özellikle vergi ödemek istemeyenler ve de yasadışı edinilen servetlerini saklamak isteyenler için cazip olduğu biliniyor. Azerbaycan’ı demir yumrukla yöneten Aliyevler’in büyük bir servete sahip oldukları biliniyordu.

Bu arada ICIJ’in yayınladığı sızıntı belgelerde başka ülkelerden birçok ünlü politikacı ve işadamının offshore hesaplarına ilişkin bilgiler bulunuyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.