İşte Hulusi Akar’ın gizledikleri

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Balyoz ve Ergenekon ile TSK’nın üst kadrosu tasfiye edilince, önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na iki yıl sonra da Genelkurmay Başkanlığı’na “seri” bir tırmanış gerçekleştirmişti. Her iki dönemde de, Fethullahçı kalemlerin Akar’a desteği tamdı. Peki bu desteğin nedeni neydi?

JÖNTÜRK’e, Fethullah Gülen ile Tuncay Güney’in birlikteliğinden Hakan Fidan’ın Erdoğan’ın talimatıyla Yasin el Kadı’yla yaptığı görüşmeye  kadar bazı konularda verdiği bilgilerle kaarilerimizin tanıdığı Penguen, Akar ile ilgili olarak şunları söylüyor:

penguen2

“Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı’na yükselişinin önünü Fethullahçılar açtı. 2012 yılında Kara Kuvvetleri komutanlığı’na atanması, Balyoz ve Ergenekon ile açılan yol sonucu gerçekleşti. Fethullahçı çete, 2015 yılında da Erdoğan’ın karşı çıkmasına ve Genelkurmay Başkanlığı için dönemin Jandarma Genel Komutanı Servet Yörük’ü istemesine rağmen Akar’ın olmasını bir şekilde sağladı.

Burada çok önemli bir detay var. Akar’ın Kayseri Hava İkmal Komutanlığı’nda Gülenci subaylar tarafından düzenlenen dini sohbet toplantılarına katıldığı da bazı kesimlerin bilgisi dahilinde. Gülen cemaatinin ağır topları, Akar’ın bu toplantılara katılmasından övgüyle bahsediyorlardı.”

Evet, Penguen’in söyledikleri bunlar…

Biz de bunlara, Fethullahçı kalemlerden Faruk Mercan ile Mümtazer Türköne’nin Akar ile ilgili düşüncelerini ekleyelim ve yazıya noktaya koyalım…

Faruk Mercan’dan iki tweet:

“(4 Ağustos 2015): ‘Hulusi Akar NATO’da itibarı yüksek, TSK’nin bugünkü birikimini temsil eden bir komutan. Çok zor bir görev üstleniyor.’

“Aynı gün ikinci twit: ‘Bir irade Orgeneral Hulusi Akar’ın önünü kesmek için her şeyi yaptı. Silahlar Kuvvetler Akar’ı yedirmedi. Tarihi bir sürece girdik.”

Mümtazer Türköne(“Genelkurmay Başkanı’nın Matematiği” başlıklı yazısından):

“Yeni Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı tanımanızı sağlayacak en önemli bilgi, matematiğe düşkünlüğü olmalı. (…) Matematiğin temeli sağduyudur. Matematik bilen biri hiçbir zaman ana konularda büyük hata yapmaz. (…) Neyse ki artık matematik bilen bir Genelkurmay Başkanımız var.”

Darbe tiyatro değildi ama birilerinin iyi oyuncu olduğu kesin.

Yorumlayın

Your email address will not be published.