AKP onayıyla Venezuela’dan “çok gizli” petrol ticareti (10 bin TL sermaye ile 7.3 milyon dolarlık işlem)

İşin içinde çok büyük işler var. Uluslararası ambargo uygulanan Venezuela’nın resmi petrol şirketi PDVSA, Türkiye’de 10 bin TL sermayeli bir şirkete 4 tanker ham petrol satmış.

Venezuela’nın resmi petrol şirketi PDVSA

Amaç, bir şekilde ambargoyu kırmak; satılan ham petrolü işlenmiş olarak alarak.

Peki bu şirket nasıl kuruldu ve kimin?

Grupo Iveex İnşaat adlı şirket, Venezuela Devlet Başkanı 27 Eylül 2018 tarihindeki Türkiye ziyaretinden bir hafta sonra kurulmuş (Tabii ki AKP iktidarının oluruyla).

Şirketin ortakları kendisini Venezuela İhracatçılar Odası Başkanı olarak tanıtan Miguel Silva ve tur rehberi olduğu bilinen Türk vatandaşı Erhan Kap.

Iveex İnşaat, PDVSA’dan rafinerisi olmamasına rağmen 4 tanker ham petrol alıyor. Tankerlerden Seamuse (Marshall Adaları bandıralı) şu an Kuveyt açıklarında, yükünü boşaltmayı bekliyor.

Diğer üç tanker Vinjeraj (Hırvatistan Bandıralı), Delta Kanaris (Yunanistan bandıralı), Delta Harmony (Yunanistan Bandıralı), yüklü olarak bekliyorlar.

Burada bir parantez açalım…

PDVSA, ambargoyu gözeterek sattığı ham petrol karşılığında işlenmiş petrol istiyor.

Iveex İnşaat da, bu aracılıktan para kazanıyor.

İlginçtir, Iveex İnşaat, Nisan 2019’da dünyanın en büyük petrol şirketlerinden MCC Petroleum’dan 7 milyon 300 bin dolar karşılığında 300 bin varil mazot ve 225 bin varil nafta alıyor. Ödeme de MCC Petroleum’un Dubai’deki Emirates BND hesabına yatırılıyor.

Alınan petrol ürünleri Gebze Limanı’ndan Venezuela’ya gönderiliyor (Tabii ki Türk yetkililerinin onayıyla).

Yine ilginçtir, Iveex İnşaat’ın adres olarak gösterdiği binada, altın ticaretiyle uğraşan İspanyol şirketi (ki bu da Dubai bağlantılı) COMINS ve de bir diğer petrol ticareti şirketi ENPEROL de bulunuyor.

Iveex İnşaat’ın ofisi

…Ve İveex İnşaat’ın Venezuelalı ortağı Miguel Silva, Mayıs 2019’da hisselerini ortağı Erhan Kap’a devrederek sırra kadem basıyor.

Şimdi soru şu:

Türkiye’de bu ticarete AKP cenahından kim ya da kimler aracılık etti ve kimler olur verdi?

Yorumlayın

Your email address will not be published.