“IŞİD lideri Bağdadi Türkiye’ye geldi”

İddia, “Hakan Fidan ile Yasin el Kadı Görüşmesi”ni ortaya çıkaran Penguen’den. Evet, Penguen, terör örgütü IŞİD’in lideri Ebubekir El Bağdadi’nin Türkiye’ye gelip MİT’le görüştüğünü iddia ediyor.

Söz Penguen’in:

penguen2

“IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi, 2013 yılı başlarında Erdoğan’ın direktifleri doğrultusunda MİT gözetiminde Türkiye’ye geldi. Bağdadi, Türkiye’de silah alımı ve eleman temini konularında MİT yetkilileriyle görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerin bazılarında CIA’nın Türkiye’deki istasyon şefi Sylvester da hazır bulundu. Bağdadi, görüşmelerinin ardından Suriye’ye geri döndü.

Birkaç ay sonra Bağdadi bu kez Suriye’de El Kaide’nin şubesi olarak kabul edilen Al Nusra’nın lideri Ebu Muhammed el Cevlani (Culani olarak medyada isim yaptı. Gerçek adı Ahmet Hüseyin el-Şara) ile görüşmek üzere tekrar Türkiye’ye giriş yaptı. Görüşme MİT’in gözetiminde yapıldı. Burada hedeflenen, IŞİD ve El Nusra’nın güçlerini birleştirip Esad karşıtı Özgür Suriye Ordusu içinde yer almalarıydı. Fakat, El Bağdadi ile El Culani arasındaki görüş ayrılıkları bir türlü giderilemedi ve hatta ikisi işi neredeyse yumruklaşmaya kadar vardırdı.

Bu görüşme sonrasında, yine 2013 yılında yine Erdoğan’ın talimatları çerçevesinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın isteğiyle MİT görevlileri ve IŞİD’den bazı üst düzey isimler yine Türkiye’de bir araya gelip bir uzlaşmaya vardılar. Bu uzlaşmaya göre IŞİD, Türkiye’ye yönelik bir eylemde bulunmayacaktı ve buna karşılık lojistik destek alacaktı.

Uzlaşma bir süre sorunsuz gitti. Sonrasında ise bazı pürüzler ortaya çıktı ve IŞİD 2014 yılında Türkiye’nin Musul Konsolosluğu’na girip oradaki görevlileri rehin aldı. Pazarlık sürecinde Türkiye, IŞİD’in o uzlaşma gereğince isteklerini karşılayınca sorun çözüldü. Gönderilen silahlara özellikle bu çerçeveden bakmak lazım.”

Yorumlayın

Your email address will not be published.