İran’ın Erbil’e attığı 12 füzeden biri Türkiye’ye uyarı mıydı?

İran, 13 Mart tarihinde Kuzey Irak’taki Erbil kentine sözde “ABD ve İsrail hedeflerini vuruyoruz” diyerek 12 füze göndermişti.

ABD ve İsrail hedefleri hiçbir zarar görmezken, vurulan yerlerden biri Türkiye’nin enerji ihtiyacı açısından önemli.

Evet, İran füzelerinden biri, Kuzey Iraklı petrol şirketi KAR’ın CEO’su Baz Karim Barzinji’nin evini vurdu.

Baz Karim Barzinji, Türkiye’den Damat Berat Albayrak ve iş insanı Mehmet Emin Karamehmet’le enerji alanında yakın ilişkide.

…Ve de daha bir ay önce KAR şirketi Kuzey Irak yönetimi ile, doğal gaz boru hattı ağını Türkiye sınırına doğru genişletmek amacıyla bir anlaşma imzalıyordu.

Anlaşma uyarınca KAR, Süleymaniye’nin Çemçemal ilçesindeki Khor Mor gaz sahasından Erbil’e oradan da Türkiye sınırına 35 kilometre uzaklıktakı Dohuk’a yeni bir boru hattı inşa edecek.

Enerji uzmanlarına göre, 16 ayda tamamlanması hedeflenen proje ile yerel elektrik üretiminin arttırılmasının yanı sıra, yakın gelecekte gaz ihracatının önü de açılmış olacak.

JÖNTÜRK’e bilgi veren kaynaklar, bu boru hattına Türkiye, İran doğal gazına alternatif olarak bakıyor.

Bu konuda da başta Damat Berat Albayrak olmak üzere Türkiye’de bazı şirketlerin, KAR şirketiyle yakın ilişkide oldukları biliniyor.

JÖNTÜRK, Damat Berat Albayrak’ın yeniden enerji tezgahının içinde hangi adımları attığını geçen yıl şu haberle gündeme getirmişti: TIKLAYIN.

İşte böyle bir ortamın ortasına düştü o füze.

Bizden aktarması, sizden yorumlaması.

Yorumlayın

Your email address will not be published.