Damat Berat’tan haber var: Enerji tezgahı yeniden devrede

/

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden ayrıldıktan sonra geçen neredeyse beş aylık sürede ortalıkta gözükmedi.

Rivayet de muhtelif tabii ki.

Kimilerine göre kayınpederi ile çapkınlıkları yüzünden arası bozuk ve bu nedenle istifasından bir gün önce Erdoğan’ın yeğeni ve de koruması “Dayakçı Ali” olarak bilinen Ali Erdoğan tarafından bir güzel benzetildi (TIKLAYIN).

2018 yılında da yine çapkınlık nedeniyle ailenin sırra kadem ismi Ahmet Burak Erdoğan tarafından dövüldüğü iddia edilmişti

Kimilerine göre ise Erdoğan ailesinin bazı akçalı işlerinin uluslararası düzeyde tanzimi için uğraşıyor.

JÖNTÜRK klavyeleri Damat Berat Albayrak ile ilgili bu tartışmalara yeni bir detayla katılıyor.

Edindiğimiz bilgilere göre, Damat, bu geçen sürede enerji alanında yoğun bir çalışma içinde; özellikle de Kuzey Irak ve Suriye petrollerine yönelik olarak…

Berat Albayrak, bakanlıktan ayrılmadan önce istihbarat servislerinin şaibeli olarak kayda aldığı ve kendisinin yakın ilişkide bulunduğu Powertrans şirketinin birkaç yıldır askıya alınan faaliyetlerini tekrar harekete geçirmiş ve bu amaçla kendisine çok yakın iki ismi şirketin başına getirmişti.

Burada Powertrans ile ilgili bir parantez açmak elzem:

2008 yılında Singapur’da Lucky Ventures ve Grand Fornute Ventures adlı iki şirket kuruldu. Bu şirketler daha sonra offshore cenneti Karayipler’deki British Virgin Island’a taşındı. Bu iki şirket daha sonra 2011’de Türkiye’de kurulan Powertarns adlı şirketin sahibi olarak ortaya çıktı. 2012 yılında Powertrans‘ın müdürlüğüne Ahmet Şadi Güngör, mali işlerinin başına ise Şevket Acar getirildi. (Güngör, Çalık Holding‘e ait ÇEP Petrol koordinatörüydü. Acar ise, Çalık Holding‘e bağlı Arnavutluk’taki ALBtelecom CEO’su idi.) Aynı dönemde Çalık Holding’in CEO’su Damat Berat Albayrak’tı…Ve AKP Hükümeti 2012/3261 sayılı kararıyla, bir yıl önceki ilgili petrol kararında iki değişiklik yaptı. Irak’ın ihtiyacı olan benzin ve motorinin transitine bu maddenin yayımı tarihinden itibaren üç yıl süre ile izin verdi. Bu ticaret ihalesiz olarak; Lucky Ventures Pte. Ltd. ile Grand Fortune Ventures Pte. Ltd şirketlerinin sahibi olduğu Powertrans‘a verildi. 2014 yılında da ticaret süresi beş yıla çıkarıldı.

İşte Kuzey Irak ve Suriye’de o dönem IŞİD’in elinde bulunan petrol, Powertrans aracılığıyla Türkiye’ye getiriliyor ve ve sonra da başka ülkelere satılıyordu.

Berat Albayrak’ın tekrar faaliyete geçen Powertrans’ın yönetimine 2019 yılında getirdiği iki isimden biri Ahmet Muhassıloğlu (Yönetim Kurulu Başkanı) diğeri de Muhsin Nezir’di (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı).

İngiliz Dış İstihbarat servisi MI6’in bir raporunda Albayrak’ın Kuzey Irak’taki ilişki ağının, KDP ile bağları güçlü Kürt ailelerine de kapı açtığı belirtiliyor ve buna örnek olarak da Muhsin Nezir’in yükselişi gösteriliyordu.

Additionally, Albayrak’s network in the KRG has also been a crucial factor in the development of these relations, and has allowed Kurdish families with strong ties to the KDP to benefit from these deals as well. This is the case of Mushin Nezir, who is present in the Turkish energy company, PetroTrans.

BU KONDUDAKİ DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

Edindiğimiz bilgilere göre yeni yönetimi ile Powertrans, Kuzey Irak ve Suriye petrollerinin kaçak yollardan Türkiye’ye getirilmesinde en önemli aktörlerden biri olan “Hacı Ferit” ve ekibi ile yeniden yoğun bir çalışma içinde.

Peki kim bu Hacı Ferit?

Hakkında çok fazla bilgi olmasa da bir istihbarat raporundan Hacı Ferit’le ilgili bilgi notu:

Türkiye’ye Kuzey Irak’tan sokulan petrol Silopi’de “Hacı Ferit”, “Ferit Amca” olarak bilinen bir kişi (İsrail ve Yunanistan pasaportları taşıyormuş) tarafından alınıyor.. “Ferit Amca” da petrolü (hem IŞİD’inki hem de Kuzey Irak’ınki), Türkiye’de yakın ilişkide olduğu Powertrans aracılığıyla satıyor ve petrol daha sonra Mersin, Ceyhan üzerinden aralarında İsrail’in de bulunduğu ülkelere gönderiliyor.

Görenlerin ifadeleri ışığında Ferit Amca’nın istihbarat servislerindeki resmi

Petrolün yurt dışına taşınmasında da Bilal Erdoğan’ın adı geçiyordu.

İşte Damat Berat’ın tekrar harekete geçirdiği enerji tezgahının sac ayakları böyle.

…Ve de boşuna Enerji Bakanlığı için yeniden adı geçmiyor Damat Berat Albayrak’ın…

Yorumlayın

Your email address will not be published.