III. Ahmed’in düzmece seferi

Osmanlı padişahlarından III. Ahmed (1703-1730 tarihleri arasında hüküm sürmüş 23. Osmanlı Padişahı ve 102. Halifedir), halkı kandırmak için düzmece sefer düzenledi, ancak…

Evet bu “katakulli” de kendi sonunun başlangıcını hazırladı.

Gelelim şu düzmece sefere…

III. Ahmed, lale Devri padişahıdır. Sadabad Kasrı’ndaki görkemli eğlenceleri çok severdi. İstanbul’a yaşamasını ve eğlenmesini öğreten padişah olarak bilinir.

Padişah, bu vur patlasın çal oynasın hayatı sürdürürken Rus Çarı Deli Petro, Tebriz’i ele geçirmişti. Bundan yüreklenen İranlılar da Osmanlı hudutlarına saldırılar düzenliyordu.

III: Ahmet, yeni savaşlara girmenin astarı yüzünden pahalıya mal olacağına inanıyordu. Savaşa gitmek fikrinden de halk ayaklanır korkusuyla vazgeçmiş gibi görünmek de işine gelmiyordu.

…Ve tarihte kimsenin aklına gelmeyen bir iş yapıldı. Savaşa gitmeden savaşa çıkılıyormuş gibi bir tiyatro sahnelendi.

Parlak bir savaş alayıyla Üsküdar’a geçildi. Bu sırada donanma da Boğaz’a doğru açılıyordu.  halkta savaş ilanı düşüncesini uyandırmak için her çareye başvurulmuştu.

Düzmece sefer Kadıköy’e kadar devam etti. Alay burada dağıldı ve herkes kasırlara Boğaziçi’ndeki yalılara dönerek zevk-i sefa alemlerine devem etti.

Bu aldatmacanın foyası çok çabuk ortaya çıktı ve halkın öfkesi daha da yükseldi.

Nitekim, iki ay sonra Patrona Halil Ayaklanması başladı. İsyan sonunda III. Ahmet padişahlıktan çekildi.

Yorumlayın

Your email address will not be published.