Gladio ve Türkiye’deki işbirlikçilerinden, Ergenekon silahıyla Türk ordusuna darbe

Ergenekon davasının kararları açıklandı. Aslında dağ fare doğurdu. Çünkü, verilen kararlar ile Gladio, Türkiye’de birilerinin desteği ile Türk ordusunu cezalandırmış oldu.

“Süper NATO” olarak da bilinen ve Türkiye’nin yakın tarihindeki birçok karanlık olayın faili olduğu sürekli dile getirilen Gladio yapılanmasının Türk ordusunda bazı unsurlara karşı bir temizlik harekatına girişeceği bir süredir gündemdeydi.

Şimdi bu noktada parantez niyetine sözü FBI’da bir süre çalıştıktan sonra kapı dışarı edilen ve sonra  muhbirlik mesleğine sıkı bir geçiş yapan Sibel Edmonds’a bırakalım.

Edmonds, Gladio’nun A planından B planına geçildiğini belirterek şunları söylüyor:

Bir ABD ve NATO operasyonu olan Gladio yapılanmasında son yıllarda büyük bir değişikliğe gidildi. Gladio B olarak adlandıracağımız bu yeni yapılanma bazı İslamcı gruplarla birlikte hareket edilerek yürütülüyor. Bir noktada Gladio’nun A planına sadık kalan unsurların temizlenmesi gerekliliği ortaya çıktı. Ergenekon davasıyla yapılan da budur. Bunda ayrıca ABD’nin Irak’a yönelik operasyonuna Türk ordusunun destek vermemesinin ve ayrıca Kuzey Irak’ta ayrı baş çekmek istemesinin de etkileri var.

Ayrıca, bazı üst rütbeli Türk subaylarının Rusya ile yakın dirsek temasına girerek, Gladio’nun yapılanması hakkında bilgi verdiğine ilişkin bilgiler de var. Bu bardağı taşıran son damla olmuştur. Bu nedenle Gladio B planı tarafından işe yaramayacak unsurlar, geçmişteki olumlu katkılarına rağmen temizlenmektedir.

Yani Edmonds’un işaret ettiği o temizlik son Ergenekon kararıyla resmiyete bindirilmiş oldu.

Özetle, her şey Ergenekon’un üzerine atıldı (ki Gladio’nun Türkiye’deki işbirlikçilerini -Gülen Cemaati tabii ki- kullanarak tam istediği de buydu) ve Türk ordusuna kumpas yoluyla temizlik gerçekleştirildi.

NOT: Gladio:  II. Dünya Savaşı sonrasında Batı Avrupa’da gelecekte olması beklenen bir Varşova Paktı işgaline cephe gerisinde bir direniş başlatmak amacıyla İtalya’da NATO tarafından gizli olarak örgütlenen kontrgerilla (stay-behind) operasyonunun kod adı. Gladio, özel olarak NATO cephe gerisi direniş organizasyonun İtalyan kolunu belirtse de bazen “Gladio operasyonu” NATO’nun bütün cephe gerisi (stay-behind) operasyonlarının gayriresmî adı olarak kullanılır ve bazen “Süper NATO” adıyla da anılır.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir